عنوان خبر:عدم برخوردارِِِي سواحل گلستان از امكانات رفاهي -تفريحي
دوشنبه 20 دي 1389 - 20:45:41


استان گلستان به رغم برخورداري از قابليت ها و جاذبه هاي تاريخي و طبيعي بويژه سواحل بكر و زيبا از امكانات رفاهي و تفريحي براي خيل عظيم گردشگران و مسافران بي بهره است.برخورداري از اين قابليت ها و واقع شدن استان در مسير ترانزيتي گرگان به مشهد موجب آن شده است تا همه ساله در فصول تابستان و بهار و حتي پاييز و زمستان ، اين استان پذيراي خيل زيادي از مسافران و گردشگران باشد.
در اين ميان سواحل دريا همواره بيش از ساير مواهب و جاذبه هاي ديگر طبيعي مورد توجه مسافران و گردشگران بوده است كه همين امر ضرورت توجه مديران به اجراي امكانات مورد نياز گردشگران و مسافران را مي طلبد.
به رغم سفر مسافران و گردشگران به اين استان، در حال حاضر كمبود امكانات اقامتي و رفاهي در سواحل موجب آن شده است تا هر سال از تعداد گردشگران و مسافران قبلي به سواحل گلستان كاسته شود.
در سه شهرستان ساحلي استان گلستان كه هر كدام از پيشنيه و قدمت تاريخي برخوردارند، هيچ گونه امكان اقامتي نظير مسافرخانه و يا هتل وجود ندارد .
كمبود امكانات اقامتي در اين سواحل موجب آن شده است تا بسياري از مسافران و گردشگران، به محض ورود ، سواحل گلستان را به سواحل استان هاي شمالي ديگر (مازندران و گيلان) ترك كنند.
هرچند تلاش هاي كم و بيش براي رونق سواحل استان طي سال هاي گذشته از سوي ميراث فرهنگي و نهادهاي شهرستاني نظير فرمانداري و شهرداري صورت گرفته است، ليكن به باور كارشناسان، اين تلاشها براي رونق گردشگري در سواحل چندان جدي و موثر نبوده است.
سواحل شهرستان بندرگز و تركمن و گميشان تنها به مكاني براي گذران موقت مردم و مسافران مبدل شده است و از ظرفيت هاي موجود به هيچ وجه استفاده نشده است.
كمبود سرويس هاي بهداشتي و در برخي مواقع فقدان سرويس هاي بهداتشتي و تاسيساتي نظير آب شرب، فقدان مسافرخانه، سوئيت و يا هتل فقط بخشي از مشكلاتي است كه هنوز در سواحل گلستان وجودد دارد.
امكانات موجود در سواحل فقط به وجود چند مغازه و چايخانه و همچنين بازار فروش محصولات محدود شده است.
يك كارشناس گردشگري مي گويد: ضعف دستگاههاي متولي موجب شد تاظرفيت سواحل در استان گلستان به طور كلي ناديده گرفته شود.
'رضايي' معتقد است: گلستان سواحل بكري دارد ولي در مقايسه با سواحل مازندران و گيلان از رونق چنداني برخوردار نيست.
وي اظهار داشت: چندين سال است كه مسوولان وعده احداث هتل و اماكن اقامتي را مي دهند اما هنوز هيچ هتل يا مكان اقامتي براي جذب گردشگر احداث نشده است.
به گفته وي استفاده از توان بخش خصوصي براي راه اندازي اين مراكز در سواحل نقش مهم و حياتي دارد كه متاسفانه گلستان در اين زمينه موفق نبوده است.
اين كارشناس بخش گردشگري ادامه مي دهد: در برخي موارد سرمايه گذار براي سرمايه گذاري وارد استان شده است ولي به دليل عدم هماهنگي و همراهي برخي از دستگاههاي متولي، از سرمايه گذاري در اين استان منصرف و استان ديگري را براي اين منظور انتخاب كرد.
به گفته وي، توسعه صنعت گردشگري در گلستان بدون درنظر گرفتن سواحل ممكن نيست و مديران دستگاههاي اجرايي به ويژه مديريت ارشد استان بايد به اين مهم توجه داشته باشد.
البته تلاش هايي از سال ها قبل براي ساماندهي سواحل گلستان صورت گرفته و يا در حال اجرا است ولي حركت لاك پشتي اين طرح ها اميد بخش نيست.
با اين تفاسير سالانه درصد بالايي از مسافران براي بهره مندي از جاذبه هاي دريا به استان گلستان در كرانه درياي خزر سفر مي كنند از اين رو توسعه و رونق گردشگري دريايي و ساماندهي و مديريت سواحل نياز به طرحي جامع و هدفمند است.
از مجموع حدود 82 كيلومتر از سواحل خزر كه در محدوده استان گلستان واقع شده است فقط در چند نقطه طرحهاي نيمه تمام گردشگري و سالم سازي دريا وجود دارد.
اگر چه گلستان برخلاف ديگر استانهاي شمالي محدويت ساحل آزاد و دسترسي به ساحل را ندارد ولي برعكس استانهاي همجوار از طرحهاي مناسب سالم سازي دريا و گردشگري نيز بي بهره است.
پيش از اين مسئول پيگيري پروژه هاي عمراني ميراث فرهنگي گلستان اعلام كرده بود: با اعتبارات تخصيص يافته در سال جاري، محوطه و راه دسترسي به اسكله بندر تركمن ساماندهي خواهد شد.
'احمد تجري' افزود: بندرتركمن يكي از مهمترين سواحل اين استان براي گردشگران محسوب مي شود.
به گفته وي همچنين به دليل وجود جزيره آشوراده و تردد گردشگران از طريق اسكله بندر تركمن، راه دسترسي به ساحل گردشگري اين بندر بسيار پر تردد است.
وي اظهار داشت: به همين دليل ساماندهي راه دسترسي به اسكله بندر تركمن امسال در دستور كار سازمان ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري اين استان قرار گرفته است.
تجري تصريح كرد:به اين منظور راه دسترسي به اسكله بندر تركمن كه در حال حاضر دو بانده است ،چهار بانده خواهد شد.
وي گفت:اعتبار لازم براي انجام اين پروژه يك ميليارد تومان برآورد شده كه به صورت مشترك توسط شهرداري،اداره راه و ترابري و سازمان ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان تامين خواهد شد.
تجري با اشاره به اينكه زيرسازي اين پروژه در حال حاضر توسط اداره راه و ترابري درحال انجام است اظهار داشت:با اتمام عمليات زيرسازي،آسفالت آن توسط سازمان ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري انجام خواهد شد و پروزه چهار بانده كردن راه دسترسي به اسكله بندر تركمن تا پايان سال به اتمام خواهد رسيد.

ايرنااین خبر از طرف پایگاه خبری گلستان نیوز
( http://www.golestannews.ir/news-1057.html )