عنوان خبر:انعقاد تفاهمنامه بهره‌برداري سرمايه‌گذاري گردشگري منابع آبي
سه شنبه 21 دي 1389 - 17:41:19


مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان گلستان از انعقاد تفاهمنامه بهره‌برداري از فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري گردشگري منابع آبي استان است.به گزارش خبرگزاري فارس از گرگان به نقل از روابط عمومي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان گلستان، فريدون فعالي اظهار داشت: به منظور اهتمام ملي در شناسايي، احيا و معرفي ميراث فرهنگي و ارتقاي توان گردشگري، اشتغالزايي و استفاده بهينه از منابع آب استان گلستان و آگاهي عمومي در خصوص ارزش آب و نقش آن در حيات اجتماعي و اقتصادي و زيست محيطي و استفاده از اين ظرفيت‌ها در سرمايه‌گذاري گردشگري استان، تفاهمنامه‌اي بين اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گلستان و شركت آب منطقه‌اي اين استان منعقد شد.
وي تصريح كرد: با توجه به استواري گردشگري به دو منبع اساسي آب و جنگل، بهره‌برداري مناسب و بهينه از منابع آبي استان گلستان از اولويت‌هاي گردشگري اين استان است كه در اين راستا طي تفاهم‌نامه‌اي بهره‌برداري از اين فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري گردشگري عنوان شده است.
مدير كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان گلستان افزود: طي اين تفاهمنامه با توجه به شرايط طبيعي و اقليمي استان گلستان، موضوع گردشگري در مجاورت تاسيسات آبي به عنوان يك پتانسيل بالقوه مورد تاييد است و مطالعه و برنامه‌ريزي براي ايجاد مجتمع‌هاي گردشگري و مراكز اقامتي و تفريحي و ورزش‌هاي آبي در حوزه تاسيسات آبي قديمي، سدهاي موجود و در حال ساخت و مطالعه به منظور فراهم كردن جاذبه‌هاي اكوتوريسم آبي و گردشگري آب صورت مي‌گيرد.
فعالي ادامه داد: همچنين ايجاد و راه‌اندازي موزه در مجاورت سدها و پروژه‌هاي در دست احداث سدسازي و ساماندهي تسهيلات و ايجاد شرايط لازم به منظور سرمايه‌گذاري توسط بخش خصوصي از ديگر بندهاي اين تفاهمنامه است.
وي خاطرنشان كرد: در نظر است كميته مشترك اجرايي و پيگيري توسط دوارگان تشكيل شده و شرح خدمات مشترك بالحاظ ديدگاه‌هاي وظيفه‌بندي طرفين به منظور انجام مطالعات امكان‌سنجي مورد نياز تدوين شود.
فعالي به مزاياي اين تفاهم‌نامه اشاره داشت و گفت: استفاده از ظرفيت‌هاي منابع آبي مانند سدهاي بزرگ مخزني و منابع آبي كوچك نظير آب‌بندان‌ها، ارزيابي امكانات و فضاهاي موجود براي رشد سرمايه‌گذاري در تاسيسات گردشگري استان، بهره‌گيري از اين منابع آبي به عنوان جاذبه گردشگري و راه‌اندازي تورهاي گردشگري در فضايي آرام‌بخش از مزاياي انعقاد اين تفاهمنامه است.
وي استفاده از سطح آب براي راه‌اندازي رشته‌هاي ورزشي مرتبط و سايت‌هاي پروازهاي پاراگلايدر و همچنين بررسي توانمندي‌هاي باستاني در حوزه‌هاي آبي استان از جمله آب دنگ‌ها، آسياب‌هاي آبي و سدهاي باستاني ديگر مزاياي انعقاد اين تفاهمنامه است.
فعالي اظهار اميدواري كرد: با بهره‌برداري مناسب از فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري گردشگري منابع آبي اين استان، صنعت گردشگري در استان گلستان بيش از پيش رونق و توسعه‌يافته و شاهد جلب و جذب گردشگران به اين ظرفيت‌هاي بالقوه استان باشيم.این خبر از طرف پایگاه خبری گلستان نیوز
( http://www.golestannews.ir/news-1073.html )