عنوان خبر:طنين زنگ هواي پاك
دوشنبه 27 دي 1389 - 18:50:34


معاون محيط زيست انساني اداره كل حفاظت محيط زيست گلستان گفت: طي بخشنامه‌اي از سوي رياست مركز اطلاع‌رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش مبني بر تقارن زنگ هواي پاك با امتحانات دانش‌آموزان در تمام استان‌هاي كشور آغاز رسمي هفته پاك لغو شد.به گزارش خبرگزاري فارس از گرگان،‌ مهران جهانشاهي يكشنبه شب در گفت‌وگو با خبرنگاران استان با اشاره به شعار محوري امسال هفته هواي پاك اظهار داشت: تغيير شعار امسال هفته هواي پاك با عنوان هدفمندسازي يارانه‌ها، بهينه‌سازي مصرف انرژي، هواي پاك در شرايطي رقم خورد كه بخشي از پازل گم شده محيط زيست به عنوان دولت سبز كه از ديرباز در پي آن بوديم تحقق يافت.
وي تغيير مذكور را فاز اول ريزبرنامه‌هاي اين هفته دانست و افزود: امسال براي نخستين بار تلاش شده فضاي برنامه‌ريزي از سطح متمركز استان خارج شود و بيشترين اعتبار در اين راستا به ديگر بخش‌هاي مرتبط تزريق شود.
معاون محيط زيست انساني اداره كل حفاظت محيط زيست گلستان با ابراز تاسف از منافات در روند ساخت و سازها و اقليم منطقه در استان يادآور شد: مديريت انرژي در كشور تعريف نشده است، ساخت و سازها و معماري‌ها با شرايط آب و هوايي انطباق ندارند و استفاده از سازه‌ها و عايق‌هاي حرارتي در ساختمان‌ها تا بتواند در كاهش مصرف انرژي مثمرثمر باشند صورت نمي‌گيرد.
جهانشاهي از شهروندان گرگاني به عنوان مردمي كم‌لطف ياد كرد و ادامه داد: گرگاني‌ها با وجود عقبه فرهنگي و تاريخي زيادي كه در آنها سراغ داريم همكاري چنداني با محيط زيست ندارند.
وي تاكيد كرد: انتظار داريم با اين عقبه فرهنگي به مشتركات احترام بيشتري گذاشته شود و مردم بيش از گذشته در اين مسير قرار گيرند.
معاون محيط زيست انساني اداره كل حفاظت محيط زيست گلستان تصريح كرد: مصرف بالاي سوخت، استفاده نادرست از انرژِي، درصد بالاي هدر رفت انرژي و منابع در كشور، عدم بهره‌برداري درست منابع موجود همه و همه مسائلي است كه بايد با اعمال سياست‌هاي جامع و اجرايي محقق شود.
وي با اعلام روز شمار هفته هواي پاك اظهار داشت: بيست و هفتم دي ماه برابر با سومين روز از اين هفته با عنوان صنعت، سوخت و هواي پاك نامگذاري شده است.
هر ساله از 25 ديماه تا اول ماه بهمن به نام هفته هواي پاك معرفي مي‌شود.این خبر از طرف پایگاه خبری گلستان نیوز
( http://www.golestannews.ir/news-1147.html )