عنوان خبر:راه اندازی اولین موزه باز باستان شناسی گلستان
چهارشنبه 27 بهمن 1389 - 23:27:33


مدیر کل میراث فرهنگی گلستان گفت:
اولین موزه باز باستان شاسی استان در تپه بازگیر مینودشت راه اندازی شد.به گزارش خبرنگار مهر در گرگان، فریدون فعالی عصر چهارشنبه در گفتگو با خبرنگاران افزود: نظر به وجود تپه های باستانی بی شمار دردشت های استان گلستان و اهمیت این تپه ها وهمچنین با توجه به کشف مجموعه فلزی بی نظیر در تپه بازگیر مینودشت که به عنوان تورنگ تپه دوم ازآن یاد می شود، ایجاد موزه باستان شناسی دراین استان ضرورت دارد.

وی اظهارداشت: کشف 500 شی فلزی در کاوش های تپه بازگیر مینودشت با حجم 2250 کیلو، در کاوش های خاور نزدیک بی سابقه بوده و چنین موردی تاکنون گزارش نشده است.

مدیرکل میراث فرهنگی گلستان با اشاره به اینکه کاوش ها دراین تپه از 20 شهریور تا 20 بهمن ماه 89 انجام شد، افزود: در راستای کشف این مجموعه فلزی مشخص شد که این تپه سابقه 7 هزار ساله دارد وقدمت این مجموعه مکشوفه به 1800- 1900 ق.م می رسد.

فعالی همچنین به راه اندازی اولین موزه باز باستان شناسی در استان دراین تپه تاریخی اشاره داشت و تصریح کرد: این تپه تاریخی فرصتی نو در جاذبه گرشگری این استان ایجاد کرده و راه اندازی موزه باز در این تپه تاریخی می تواند به عنوان یک جاذبه دیدنی برای گردشگران داخلی وخارجی به استان گلستان باشد.

وی در ادامه گفت: بخشی از اشیای این کاوش در موزه مینودشت به نمایش گذاشته شده، تا علاقمندان بتوانند از آن ها بازدید کنند.

مدیر کل میراث فرهنگی گلستان، هزینه صورت گرفته دراین کاوش را هفت میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: برای انجام سایر امور این کاوش شش میلیارد ریال و هزینه ای نیز برای مرمت اشیای مکشوفه و نگهداری از آنها نیاز است.
این خبر از طرف پایگاه خبری گلستان نیوز
( http://www.golestannews.ir/news-1893.html )