عنوان خبر:40 میلیارد دلار برای ساخت راه آهن اینچه برون نیاز است
پنجشنبه 28 بهمن 1389 - 23:20:50


معاون برنامه ریزی استاندار گلستان با تاکید بر ضرورت ساخت راه آهن اینچه برون گفت:
35 تا 40 میلیارد دلار برای ساخت آن نیاز است.به گزارش خبرنگار مهر در گرگان، رضا غلامی صبح پنجشنبه در جلسه توسعه صادرات استان افزود: این راه آهن اهمیت بسیاری برای کشورمان دارد و از طریق آن راه آهن سراسری ایران به کشورهای آسیای میانه متصل می شود.

وی گفت: ساخت این راه آهن توسعه گردشگری و سهولت در تردد مسافر، کالا و خدمات را در پی دارد و موجب شکوفایی، توسعه و رونق اقتصادی استان می شود.

وی تصریح کرد: طول این خط آهن در استان حدود 70 کیلومتر است و 35 تا 40 میلیارد دلار برای ساخت آن نیاز است که در صورت اجرا و بهره برداری از آن، مسیر کشورهای آسیای میانه به ایران کاهش خواهد یافت.

وی در ادامه، بحث صادرات را برای کشور و استان مهم دانست و تصریح کرد: برای توسعه صاردات، دستگاهها مرتبط با این بخش در استان باید پروژه های ویژه صادراتی خود را تعریف، برنامه ریزی و اجرا کنند.

غلامی همچنین با تاکید بر لزوم پرهیز دستگاهها از فعالیت های پراکنده در حوزه صادرات، بر تدوین برنامه های بلند مدت در این حوزه، تشکیل بانک اطلاعات صادر کنندگان و ساماندهی آمار بخش صادرات استان تاکید کرد. وی با اشاره به ظرفیت های صادراتی استان نیز گفت: همه بازارهای اطراف ما بکر است و باید از این ظرفیت ها برای توسعه صادرات استان استفاده شود.

معاون برنامه ریزی استاندار همچنین، راه اندازی خط هوایی به کشور قزاقستان را یکی از برنامه های استان برای توسعه اقتصادی و گردشگری با این کشور دانست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، توسعه تجارت غلات در استان را ضروری دانست و یادآور شد: تاکنون از ظرفیت های استان در این بخش استفاده نشده، در حالیکه استان گلستان یکی از قطب های تولید و عرضه گندم در کشور است.

رئیس سازمان بازرگانی گلستان نیز در این جلسه با اشاره به فعالیت های صورت گرفته در بخش صادرت گفت: به منظور افزایش صادرات استان در سال 90، تمامی دستگاهها موظف شده اند تا برنامه های حوزه صادراتی خود را تدوین و به دبیرخانه کارگروه توسعه صادرات استان ارسال کنند.

نادعلی کهنسال در ادامه، ساماندهی پایانه مرزی اینچه برون و ایجاد فضای گردشگری و پارک در آن، ساماندهی آمار و ارقام صادرات و ترانزیت کالا و تشکیل کمیته کارشناسی توسعه تجارت غلات در استان را برخی از مصوبات کارگروه توسعه صادرات استان برشمرد.
این خبر از طرف پایگاه خبری گلستان نیوز
( http://www.golestannews.ir/news-1931.html )