عنوان خبر:وجود 7 مركز متادون تراپي دولتي در گلستان
پنجشنبه 5 اسفند 1389 - 17:36:55


رئيس دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني گلستان از وجود هفت مركز متادون تراپي دولتي، چهار مركز كاهش آسيب و مراكز مشاوره رفتاري بيماري‌ها زيرپوشش دانشگاه علوم پزشكي گلستان در 11 شهرستان استان خبر داد.به گزارش خبرگزاري فارس از گرگان، شهريار سمناني صبح امروز در جمع مديران بهداشت و درمان استان با بيان شمار مبتلايان به ايدز در دنيا اظهار داشت: امروزه بيش از 33 ميليون نفر در جهان مبتلا به اچ‌آي‌وي هستند كه اين مهم مشاركت دولت، سازمان‌هاي مردمي، رهبران مذهبي، توده جوانان و زنان را در پيشگيري از اين بيماري مي‌طلبد.
به گفته وي از آنجا كه دسترسي به آموزش، پيشگيري، مراقبت و درمان حق هر انساني است، دانشگاه علوم پزشكي گلستان نيز از تمامي توان خود در اين مسير بهره‌برداري خواهد كرد.
رئيس دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني گلستان ناآگاهي، عدم شناخت صحيح بيماري و همچنين عدم آگاهي نسبت به راه‌هاي پيشگيري را از موانعي دانست كه در فراروي مقابله و مبارزه عليه اپيدمي ايدز وجود دارند.
سمناني افزود: بر اساس آخرين آمار بيش از 70 درصد بيماران ايدز در قاره آفريقا هستند، يعني كشورهايي كه درصد آگاهي‌شان در مورد اين بيماري كم است، داروهاي مورد نياز در دسترسشان نيست و پيشگيري‌هاي لازم به طور جدي در ذهن اغلب مردم نقش نبسته است.
وي تصريح كرد: قيمت داروهاي ايدز بسيار گران است و در بسياري از كشورها به وسيله بيمه همگاني پرداخت نمي‌شود، همين امر سبب شده عمر بيماران ايدز در اين مناطق بسيار كوتاه باشد.
رئيس دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني گلستان اعلام كرد: بر اساس گزارش صليب سرخ جهاني در سطح جهان نزديك به 800 ميليارد دلار در راستاي تسليحات و مخارج نظامي در سال صرف مي‌شود؛ اين در حالي است كه رقم پرداخت شده براي كاوش‌ها و تحقيقات بر روي بيماري‌هاي عفوني همچون سل و ايدز فقط 15 ميليارد دلار است.
وي اظهار اميدواري كرد؛ با تلاش تمام كشورهاي جهان در آگاه‌سازي عمومي و همكاري سازمان بهداشت جهاني در پيشگيري از اين اپيدمي جديت كنيم.این خبر از طرف پایگاه خبری گلستان نیوز
( http://www.golestannews.ir/news-2129.html )