عنوان خبر:آلیش در گلستان متولی مشخصی ندارد
شنبه 21 اسفند 1389 - 23:33:59


مربی تیم آلیش جمهوری اسلامی ایران و نایب رئیس آلیش گلستان گفت:
متاسفانه رشته آلیش در استان فاقد متولی مشخصی است.به گزارش خبرنگار پيام گلستان محمد پشتیبان در گفتگو با خبرنگار مهر در گرگان افزود: نبود متولی مشخص از عمده ترین مشکل فراروی این ورزش در استان است.

وی تعداد ورزشکاران سازمان یافته این ورزش در استان را 150 نفر اعلام کرد و گفت: این رشته در مناطق مختلف استان طرفداران زیادی دارد.
وی خاطرشان کرد: در مجموع بیش از 20 هزار ورزشکار غیرسازمان یافته در شهرها و روستاهای استان در رشته ورزشی آلیش فعالیت می کنند.
پشتیبان عنوان کرد: ورزش آلیش هیچ حمایت کننده ای در استان ندارد و فدراسیون انجمن های ورزشی نیز در استان گلستان تشکیل نشده است.
نایب رئیس هیئت آلیش گلستان عنوان کرد: پیش از این آلیش زیر نظر هیئت همگانی فعال بود و این موضع آلیش استان را با مشکلات عدیده ای مواجه کرده است.
وی یادآورشد: هشت شهرستان استان در رشته آلیش فعالیت دارند و چهار نفر از ورزشکاران این رشته به اردوی تیم ملی راه یافتند.
آلیش در زبان ترکی به معنای شروع کردن و گرفتن است و این ورزش در استانهای گلستان، خراسان شمالی و رضوی و مازندران دارای پیشینه است.


قوانین این رشته اولین بار از سوی عبدالکریم سودی ورزشکار گلستانی، ناصرعزیزف از ازبکستان و بای آمان آرکنی از قرقیزستان تدوین شده است و در حال حاضر 60 هزار نفر در جهان به صورت رسمی و غیررسمی به این رشته می پردازند.این خبر از طرف پایگاه خبری گلستان نیوز
( http://www.golestannews.ir/news-2734.html )