عنوان خبر:ثبت جهاني برج قابوس يك مسئله مهم براي استان است
دوشنبه 23 اسفند 1389 - 22:28:44


معاون عمراني استاندار گلستان تأكيد كرد:
مسئله ثبت جهاني برج قابوس يك مسئله مهم و در تعهد استان است كه بايد انجام شود.به گزارش خبرنگار پيام گلستان به نقل از خبرگزاري فارس، عبدالرضادادبود در جلسه آزادسازي حريم برج قابوس كه با حضور مديران كل راه وترابري، شركت برق و ديگر مديران ذيربط استاني و شهرستاني عصر يكشنبه در سالن جلسات فرمانداري برگزار شد مسئله ثبت جهاني برج‌قابوس را مسئله حيثيتي عنوان كرد كه در تعهد استان و شهرستان است.
وي وظيفه ميراث فرهنگي و گردشگري و صنايع دستي را در ثبت جهاني برج‌قابوس سنگين‌تر از ديگر دستگاه‌هاي اجرايي دانست و به دستگاه‌هاي اجراي تربيت بدني، آموزش و پرورش و شركت برق كه ساختمان و تاسيسات آنها در حريم برج واقع شده تاكيد كرد مساعدت لازم را براي آزادسازي حريم برج انجام دهند.
وي افزود: دولت كمك اعتباري خود را براي جبران خسارات به دستگاه‌هاي يادشده را در تعريف پروژه‌هاي جديد و اعطاي زمين براي احداث بنا در صورت امكان انجام خواهد داد.
فرماندار شهرستان گنبدكاووس نيز در اين جلسه بر همكاري دستگاه‌هاي اجرايي براي آزادسازي حريم برج ‌قابوس تاكيد كرد.
حيدرعلي احمدي ثبت جهاني برج ‌قابوس را مهمترين پروژه استان ياد كرد و اظهار داشت: ثبت جهاني برج قابوس هويت شهرستان گنبدكاووس را از سطح ملي به بين‌المللي ارتقا داده كه اين موضوع نبايد ناديده گرفته شود.
وي از اقدام فرمانداري گنبدكاووس براي اختصاص ساختمان قديم فرمانداري براي استقرار كانون فرهنگي هنري شهيد رجايي آموزش و پرورش براي جبران فضاي واگذار شده توسط آموزش و پرورش خبر داد و افزود: همه ادارات ذيربط بايد نهايت تلاش را براي آزادسازي حريم برج قابوس انجام دهند.
برج قابوس از قديمي‌ترين آثار دوره معماري اسلامي و از لحاظ شيوه معماري يكي از نخستين بناهاي مربوط به دوره رازي و به بياني دقيق‌تر مرز ميان شيوه‌هاي معماري خراساني و رازي به شمار مي‌رود و از ويژگي‌هاي مهم شيوه معماري رازي بكارگيري مصالح محكم‌تر و مرغوب‌تر، رعايت اصول نيارش رگ چين كردن نما، گره‌بندي بناها با آجر و مقرنس‌كاري است.
مهمترين خصوصيت اين شيوه معماري استفاده از آجر با كيفيت ممكن است.
درباره اهميت اين ويژگي شيوه رازي همين قدر بس كه بدانيم كه برج قابوس با ارتفاع 70 متر بلندي بلندترين بناي آجري جهان شناخته شده است.
تاريخ ساخت طبق تصريح نوشته‌هاي كتيبه جرج قابوس، امير شمس‌المعالي به سال 397 هجري قمري اقدام به ساخت برج نمود و ساخت آن پنج سال به طول انجاميد.
ارتفاع بلندي برج از كف تپه آن تا زير قاعده مخروط 37 متر و ارتفاع گنبد مخروطي آن از كف قاعده تا رأس آن 18 متر كه روي هم رفته ارتفاع برج را به 55 متر مي‌رساند همچنين مي‌بايد 15 متر ارتفاع تپه مصنوعي را كه گنبد بر روي آن بنا شده به برج بيافزائيم كه در اين صورت برج از سطح تا راس 70 متر ارتفاع خواهد داشت.
اين برج قابوس از جمله آثار معماري قرن چهارم هجري است كه در نزديكي شهر جرجان روي تپه‌اي بنا شده است.
هدف از ساخت بنا كه بر طبق كتيبه آن، در زمان حيات باني بنا ساخته شده است، استفاده از آن به عنوان مقبره وي بوده است.
منشأ ساخت برج‌ قابوس مشخص نيست‌، ولي اتينگ هاوزن معتقد است با توجه به اين كه قابوس يك زرتشتي تازه مسلمان شده بود و هنوز با سنت‌هاي پيش از اسلا‌م پيوند داشت‌، مي‌توان منشأ ساخت آن را در برخي آثار يادبود مزدايي و دگرساني خيمه و چادر به يك بناي معماري جستجو كرد.
اين بنا از چهار بخش تشكيل شده است كه شامل پي و صفه بنا، سردابه، بدنه و گنبد مخروطي مي‌شود.این خبر از طرف پایگاه خبری گلستان نیوز
( http://www.golestannews.ir/news-2791.html )