عنوان خبر:نوروز؛ رستاخیز طبیعت در نگارستان ایران
دوشنبه 1 فروردين 1390 - 10:16:57


گلستان با داشتن جاذبه ها و مناظر بکر و طبیعی گنجینه ای از جاذبه ها، نگارستان و رنگین کمان ایران زمین است و نوروز، رستاخیز طبیعت در استان به شمار می آید.به گزارش خبرنگار پيام گلستان به نقل از خبرگزاری مهر، این استان به دلیل وجود آبشارهای زیبا و طبیعی به استان آبشاران شهره شده است و عنوان نگارستان ایران را گرفته است.

خان ببین و علی‌آباد کتول با آبشاران معروف و زیبای شیرآباد و کبودوال و نوار پهن جنگلی آزادشهر مجموعه زیبا در دل جنگل‌های منطقه است و نظیر آن را در کمتر نقاط ایران می‌توان یافت و این همه زیبایی بهترین هدیه زمین به عاشقان طبیعت است که پذیرای مسافران در تمام فصول سال است.
استان گلستان همواره به دلیل دارا بودن فرهنگ، تاریخ و تمدن چندین هزارساله غنی، هنرهای سنتی و میراث تاریخی مورد توجه جهانیان و گردشگران بوده است.
همچنین این استان به جهت توانمندی‌های بالقوه گردشگری با وجود جاذبه‌های فراوان تاریخی، فرهنگی و طبیعی از جمله دریا، صحرا، تالاب‌ها، جنگل، غارها و کوهستان جزو چند مناطق برتر جهان است.
از اینرو، در این بین استان سرسبز گلستان با وجود شرایط آب و هوایی و وضعیت زیست‌ محیطی مناسب و تاریخ کهن خود سبب ماندگاری آثار گرانبهای تاریخی در این منطقه شده است.
این استان، خود گنجینه‌ای از جاذبه‌های ایران است که با وجود اقلیم‌های متفاوت، تنوع اقوام با آداب و رسوم گوناگون، پوشش‌های متنوع اقوام استان و... از همه مهم‌تر خوشرویی و مهمان‌نوازی مردم مجموعه کاملی برای توسعه صنعت گردشگری و جذب هرچه بیشتر گردشگران داخلی و خارجی محسوب می‌شود.
گشت و گذار در مناطق کوهستانی برای علاقمندان، به صورت اتراق در ییلاقات کوهستانی یا کوهنوردی در تامین آرامش و نیازهای روحی و سلامتی گردشگران و مسافران بسیار موثر خواهد بود.


دهکده های ییلاقی و مناطق کوهستانی استان گلستان با برخورداری از جنگل های انبوه و مراتع سرسبز و قله های مناسب از هم اکنون آماده حضور گردشگران و مسافران نوروزی می شود.
آغاز بهار جشنی با جایگاهی ویژه بعنوان میراث معنوی جهانی
"یا مقلّب القلوب و الأبصار، یا مدبّر اللّیل و النّهار"، اى دگرگون‌کننده دلها و دیده ها، اى سامان‌ دهنده به روز و شب، "یا محوّل الحول و الأحوال"؛ اى گرداننده سالها و دلها و حالها، "حوّل حالنا الى احسن الحال"؛ حالِ ما را به بهترین حال‌ها تبدیل فرما.
فرارسیدن عید سعید نوروز و آغاز سال نو، آغاز بهار و سرزندگى طبیعت است و نوروز، جشن پیوند نوزایی طبیعت و فرهنگ، به معنی واقعی کلمه رویدادی است در خور نیایش، جشنی با جایگاهی ویژه نه فقط در فرهنگ ایران بلکه مطرح به عنوان میراث معنوی جهانی.
نوروز جهانی با محوریت ایران اسلامی که پیام تعالی، انسانیت، عدالت و مهر را در سراسر جهان می‌پراکند و همگان را به همزیستی مسالمت آمیز در سایه اندیشه‌ توحیدی گرد هم می‌خواند.
در برپایی بهینه این جشن، برماست تا به عنوان متولی حفظ و احیای مواریث فرهنگی، تاریخی، معنوی و طبیعی با نمایش آیین‌ها، آداب و رسوم، غذاهای سنتی، صنایع دستی و معرفی جاذبه‌های گردشگری خود، این میراث معنوی شادی بخش را همراه با مردم دیارمان، میزبان گردشگرانی باشیم که مشتاقانه از سراسر میهن و فراتر از آن به مهمانی گلستان نگارستان ایران می‌آیند.


نوروز یکی از کهن ترین و ریشه دارترین اعیادی است که ایرانیان از قبل از اسلام تاکنون آن را گرامی داشته اند و جشن گرفته اند.

در افسانه های باستانی ایران، جشن نوروز را به جمشید نسبت داده اند و بنا به نقلی چنین آمده است که جمشید در نوروز دنیا را به تصرف درآورد و ایرانشهر را به آبادانی کامل رساند و پس از آن مقرر کرد که مرتب نوروز را جشن بگیرند.
زنده شدن طبیعت در فصل بهار، یادآور روز رستاخیز و زنده شدن مردگان است، در نتیجه بیداردلان در فصل بهار، به پرهیزکاری خود می افزایند.

گلستان مهیای پذیرایی از مسافران
مدیرکل میراث فرهنگی گلستان گفت: 203 مدرسه در قالب هزار و 560 کلاس درس به منظور آمادگی پذیرش مسافران نوروزی پیش بینی شده است.

فریدون فعالی ادامه داد: از این تعداد یاد شده، 453 کلاس ویژه، 357 کلاس عادی، 49 سوئیت و 40 درصد پیش بینی ذخیره مدارس برای مواقع اضطراری جهت اسکان مسافران در نظر گرفته شده است.


فعالی ظرفیت اسکان مسافران در هتل ها را هزار و 217 نفر، در مهمانپذیرها 599 نفر، در منازل استیجاری 960 نفر، در کمپ ها 600 نفر و در سایر واحدهای اقامتی پنج هزار نفر اعلام کرد.


وی یادآور شد: 8 موزه در سطح استان در ایام نوروز برای بازدید مسافران دایر است و در این ایام 16 نمایشگاه صنایع دستی آماده بازدید مسافران است.


مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اضافه کرد: 50 کیوسک و پایگاه اطلاع رسانی و راهنمای مسافران، 22 پایگاه اطلاع رسانی هلال احمر، 18 پایگاه اطلاع رسانی و راهنمای مسافران، سه تلویزیون شهری و 11 سینمای روباز در سطح استان برای رفاه حال مسافران راه اندازی شده است.


فعالی تصریح کرد: اجرای 48 برنامه فرهنگی هنری توسط کمیته فرهنگی و اجتماعی در قالب نمایشگاههای هنرهای تجسمی، کتاب، موسیقی و برنامه های شادمانه در مراکز تفرجی در سطح استان اجرا می شود.


دبیر ستاد دائمی تسهیلات و نظارت بر سفرهای استان افزود: 50 دستگاه اجرایی در ستاد تسهیلات سفرهای استان با 20 هزار نفر نیرو مشغول به فعالیت است.


وی خاطرنشان کرد: برای اولین بار در سال 90 مرزبانی استان با برپایی 6 پایگاه در محدوده تحت پوشش و یک نمایشگاه در سه راهی اینچه برون اقدام به راهنمایی و انتقال پیامهای امنیتی و معرفی جاذبه های موجود در محدوده مرزی کرده است.
استان گلستان دارای قومیتهای مختلف اعم از فارس، ترک، کرد، ترکمن، بلوچ، قزاق، سیستانی و غیره است و افزون بر 20 قوم در این استان زندگی می کنند، اما در یک تقسیم بندی کلی مردم ساکن در این استان به سه گروه عمده فارس، ترکمن و مهاجر تقسیم می شوند.این خبر از طرف پایگاه خبری گلستان نیوز
( http://www.golestannews.ir/news-3018.html )