عنوان خبر:سطح کشت گندم در گلستان 2.5 درصد رشد یافت
دوشنبه 22 فروردين 1390 - 23:11:22


مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان گفت:
سطح کشت و سبز شده گندم در استان در سال زراعی جاری نسبت به سال قبل 2و5 درصد رشد یافته است.به گزارش خبرنگار پیام گلستان حسین محمدی در گفتگو با خبرگزاری مهر افزود: مطابق گزارشات ارسال سطح کشت و سبز شده گندم بالغ بر 398 هزار و 160 هکتار است که 163 هزار و 450 هکتار آن آبی و بقیه گندم دیم در استان کشت شده است.

وی اظهار داشت: همانگونه که در گزارشات گذشته نیز به اثرات سوء شرایط اقلیمی در طول پائیز و نیمه اول دیماه بر روی گندم اشاره شده بود و علاوه برتأخیر تاریخ کشت، کندی رشد و ضعف بوته ها را هم به دنبال داشت تا موجب شد که محصولات زراعی غلات در حال حاضر در مراحل مختلف رشدی متفاوت را داشته باشند و بیشتر در مراحل پنجه دهی و ساقه دهی هستند.

وی خاطرنشان کرد: در مناطق شمالی استان مقدار رطوبت زمین کاهش داشته و در دشت بندر ترکمن و گمیشان زمین کاملا خشک شده و در صورت عدم وقوع بارندگی و افزایش درجه حرارت زراعتهای دیم در این مناطق به سرعت دچار تنش خشکی خواهد شد.

محمدی گفت: بنابراین مصرف کود ازته در مزارع می تواند تا حدی خسارت ناشی از تأخیر در رشد گندم را کاهش دهد و کشاورزانی که به منابع آبهای سطحی و زیر زمینی دسترسی دارند حتما نسبت به آبیاری مزارع گندم و جو خود اقدام کنند.


این خبر از طرف پایگاه خبری گلستان نیوز
( http://www.golestannews.ir/news-3344.html )