عنوان خبر:به جنگ کشوری نروید که سه برابر عراق وسعت دارد
جمعه 16 دي 1390 - 01:48:07


آمریکا نباید به جنگ کشوری برود که تقریبا سه برابر عراق وسعت دارد و می‌تواند نسل جدیدی از نیروهای جهادی را عرضه کند. بر خلاف تصورها، این جنگ اسرائیل یا آمریکا را امن‌تر نخواهد کرد.به گزارش پیام گلستان به نقل از بولتن نیوز ، چند سالی است سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا دچار چندگانگی در برابر ایران شده است. یک روز از حمله به ایران می گویند، یک روز از گزینه های دیگر و بالاخره از همه گزینه ها روی میز. به تازگی هم که گروهی از مقامات اطلاعاتی سابق این کشور طی نامه‌ای به باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا از وی خواستند که در برابر فشارها برای حمله به ایران و درگیر شدن در یک جنگ طولانی‌مدت دیگر مقاومت کند.

در این نامه که به امضای "فیلیپ جرالدی"، "ری مک‌گاورن"، "کولین راولی"، "آن رایت"، "تام مائرتنز"، "الیزابت موری" و "دیوید مک‌میشل" رسیده، آمده است: "ما به عنوان افرادی خبره که روی هم رفته صدها سال سابقه اطلاعاتی، سیاست خارجی و مقابله با تروریسم داریم، نگران آن هستیم که بدفهمی برخی واقعیات منجر شوند که شما به آغاز جنگی دیگر ترغیب شوید."
در ادامه این نامه آمده است: ما نظامی‌گرانی را می‌بینیم که یکی پس از دیگری کشورهای مسلمان را به عنوان تهدیدی برای امنیت ایالات متحده مطرح می‌کنند. اینان در گذشته از حمله به سودان، سومالی، یمن، عراق، پاکستان، لیبی و افغانستان و همچنین حمله اسرائیل سوریه، لبنان و نوار غزه حمایت کرده‌اند. این بار آنان گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را مستمسک قرار داده‌اند تا نشان دهند که ایران در حال تولید سلاح هسته‌ای بوده و تهدیدی بزرگ برای ایالات متحده است. البته مشاوران نظامی و اطلاعاتی شما به خوبی می‌توانند برای شما روشن کنند که این گزارش اخیر چه می‌گوید؟

در این نامه با اشاره به اینکه آژانس مستمرا از ایران بازرسی به عمل آورده و فعالیت‌های هسته‌ای ایران را تحت کنترل دارد، آمده است: محمد البرادعی، مدیر کل سابق آژانس و دارنده جایزه صلح نوبل اخیرا گفته است که "من باور ندارم که ایران خطری بالفعل و آشکار باشد. تمام آن چه من می‌بینم بزرگ‌نمایی تهدید ایران است." البرادعی تنها نیست بلکه تمام 16 آژانس اطلاعاتی آمریکا نیز در سال 2007 با اطمینان بالا گفته‌اند که ایران در حال حاضر برنامه‌ای برای تولید سلاح هسته‌ای ندارد.

این مقامات سابق اطلاعاتی – امنیتی آمریکایی با تاکید بر اینکه این سناریو به مثابه تکرار سناریوی تسلیحات کشتار جمعی عراق است، افزودند: عراق تهدیدی برای آمریکا نبود بلکه برای اسرائیل تهدید محسوب می‌شد. مشاورین شما می‌‌دانند که حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران تنها این برنامه را به تاخیر می‌اندازد و حتی مئیر داگان، رئیس سابق موساد نیز حمله به ایران را احمقانه دانسته است. همچنین حمله به ایران منجر به پاسخ ایران به اسرائیل از طریق حزب‌الله خواهد شد که مسلح به ده‌ها هزار موشک است.
در این نامه عامل اصلی ترغیب به تجاوز نظامی به ایران لابی اسرائیل در آمریکا دانسته شده است که سال‌هاست به دنبال تحقق چنین حمله‌ای است و از افرادی تشکیل شده که بیش از آنکه به آمریکا وفادار باشند، به اسرائیل وفادارند. اما یک جنگ بلندمدت دیگر نه تنها به نفع آمریکا نیست بلکه حتی به نفع اسرائیل هم نیست.

در این نامه آمده است: همان‌گونه که جیمز مدیسون می‌نویسد، در بین تمام دشمنان، از جنگ باید بیشتر از همه برحذر بود [جنگ بزرگ‌ترین دشمن است]، در این شرایط بحران اقتصادی، هیچ کشوری در شرایط جنگ طولانی‌مدت نمی‌تواند آزادی خود را حفظ کند.
در این نامه در پایان تاکید شده است که آمریکا نباید به جنگ کشوری برود که تقریبا سه برابر عراق وسعت دارد و می‌تواند نسل جدیدی از نیروهای جهادی را عرضه کند. بر خلاف تصورها، این جنگ اسرائیل یا آمریکا را امن‌تر نخواهد کرد.
این خبر از طرف پایگاه خبری گلستان نیوز
( http://www.golestannews.ir/news-3918.html )