عنوان خبر:17 هزار هکتار اراضی آزادشهر زیرکشت گندم و کلزا
چهارشنبه 21 دي 1390 - 02:40:46


مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آزادشهر گفت:
سطح زیر کشت گندم و کلزا در شهرستان آزادشهر 17 هزار و 110 هکتار است.به گزارش پیام گلستان حبیب‎الله بذرافشان در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس اظهار داشت: از این مقدار 15 هزار و 460 هکتار زیرکشت گندم قرار دارد و یک هزار و 650 هکتار هم کلزا کشت شده است.
وی تصریح کرد: برای کشت کلزا در سطح شهرستان یک هزار و 900 هکتار قرارداد بسته شد که به دلیل بارندگی‎های اخیر این مقدار به یک هزار و 650 هکتار تقلیل یافت و 250 هکتار باقی مانده هم زیرکشت گندم قرار گرفت.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آزادشهر خاطر نشان کرد: در حال حاضر در زراعت گندم 12 هزار هکتار یعنی 77 درصد سطح سبز داریم و در کلزا هم از یک‎هزار و 650 هکتار سطح سبز برخوردار هستیم.
بذرافشان اضافه کرد: از مجموع یک هزار و 500 هکتار سهمیه شهرستان در ارتباط با آبیاری تحت فشار 900 هکتار برای طراحی و مطالعه در اختیار مشاورین قرار گرفته شده، ضمن اینکه 138 هکتار هم پرونده‎سازی شده‎اند و به صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی معرفی شده‎اند تا نسبت به استفاده از تسهیلات بانکی نسبت به سیستم آبیاری تحت فشار در مزارع خود اقدامات لازمه را انجام دهند.
بذرافشان سهمیه شهرستان در تسطیح و آماده‎سازی جاده‎های بین مزارع در سال زراعی 1390-1391 را 12 هزار متر اعلام کرد و اضافه کرد: در تلاش هستیم تا با توجه به وضعیت جوی هر چه سریع‎تر اقدامات لازمه را در خصوص تسطیح جاده‎های بین مزارع انجام دهیم.
وی با اشاره به کشاورزی علمی و مکانیزه و استفاده از پژوهش‌های تحصیل‌کردگان بخش کشاورزی اذعان داشت: در حال حاضر 25 مهندس ناظر بر عملیات کاشت، داشت و برداشت کشاورزان در سه محصول گندم، شالی و کلزا نظارت دارند و بخش آموزش و ترویج جهاد کشاورزی هم با توجه به فصل محصولات نسبت به برگزاری کلاس‎‎های آموزشی به منظور بالا بردن سطح کیفی و کمی اطلاعات کشاورزان همه نوع همکاری را با کشاورزان دارد.این خبر از طرف پایگاه خبری گلستان نیوز
( http://www.golestannews.ir/news-3967.html )