عنوان خبر:دلایل فقهی ضرورت نابودی اسرائیل + ترجمه انگلیسی
پنجشنبه 6 بهمن 1390 - 02:32:28


با توجه به تعاریف ذکر شده از انواع جهاد و استناد به مفاهیم جهاد ابتدایی و جهاد دفاعی، نابودی اسرائیل بر اساس دلایلی که ذیلا بیان خواهد شد از مصاديق جهاد ابتدایی نیست.به گزارش پیام گلستان به نقل از وبلاگ علیرضا فرقانی ، ایشان دلایل فقهی ضرورت نابودی اسرائیل را بیان داشتند که در ادامه می آید :

لزوم نابودی اسرائیل از دیدگاه امام خمینی(ره):

"امروز قبله اول مسلمين به دست اسرائيل، اين غده سرطاني خاورميانه افتاده است. امروز اسرائيل با تمام وسايل شيطاني تفرقه افكني مي‌كند. بر هر مسلمان لازم است كه خود را عليه اسرائيل مجهز كند.  من نزديك به بيست سال است خطر صهيونيسم بين الملل را گوشزد نموده ام و امروز خطر آن را براي تمامي انقلابات آزاديبخش جهان و انقلاب اخير اسلامي ايران كمتر از گذشته نمي دانم.  قبلا هم تذكر داده‌ام، دولت غاصب اسرائيل، با هدف هايي كه دارد براي اسلام و ممالك مسلمين خطر عظيم دارد و خوف آن است اگر مسلمين به آنها مهلت دهند، فرصت از دست برود و جلوگيري از آنها امكان پذير نشود و چون احتمال خطر متوجه اساس اسلام است لازم است بر دول اسلامي بخصوص و بر ساير مسلمين عموما كه رفع اين ماده فساد را به هر نحو كه امكان دارد بنمايند.  تمام گرفتاری ما ازتمام گرفتاری ما از این اسرائیل است ! اسرائیل هم از امریکاست."

جهاد

جهاد در لغت از «جَهد» به معنای مشقت و زحمت یا از «جُهد» به معنای وسع و طاقت است و در اصطلاح تلاش و زحمت در راه خداست. جهاد در تمامی ابعاد اقتصادی،سیاسی،فرهنگی و نظامی قابل تبیین است اما بکارگیری جهاد به تنهایی، جهاد نظامی را تبادر به ذهن می کند. جهاد نظامی به دو قسم ابتدایی و دفاعی تقسیم شده است.

جهاد ابتدایی

جهاد ابتدایی یکی از انواع جهاد است و تنها هنگامی موضوعیت پیدا می کند که کفار و مشرکان در برابر تبلیغ اسلام توسط مسلمین دست به اسلحه ببرند و در غیر اینصورت موضوع جهاد ابتدایی خود بخود منتفی می شود،از این رو از این نوع جهاد به جهاد عقیدتی نیز تعبیر شده است که برخی از غزوات پیامبر اسلام(ص) در زمره جهاد ابتدایی قرار دارد.

در حقیقت فلسفه جهاد ابتدایی مبارزه با کسانی است که با انتشار اسلام مبارزه می کنند و هدف آن رها کردن مردم از قید اسارت و بردگی فکری و اجتماعی و هدایت به اسلام است و بر خلاف برخی اقوال و تبلیغات سو این نوع از جهاد ارتباطی با کشورگشایی و گسترش اجباری اسلام ندارد بلکه برای واژگون کردن نظامات غلط و ظالمانه و دادن امکان مطالعه و بررسی آزادانه اسلام به مردم می باشد و هدف آن دفاع از توحید و دین الهی به عنوان یک حق فطری انسانی است.

جهاد ابتدایی لزوما نیازی به اذن معصوم ندارد

در خصوص امکان انجام جهاد ابتدایی در زمان غیبت امام معصوم و بدون اذن ایشان اختلافاتی بین فقها وجود دارد و برخی از فقها حضور معصوم یا منصوب امام معصوم را از الزامات جهاد ابتدایی می دانند و از طرف دیگر گروهی دیگر از فقها به لزوم حضور معصوم یا منصوب ایشان برای جهاد ابتدایی قایل نبوده و دستور فقیه جامع الشرایط را برای جهاد ابتدایی کافی می دانند.

از جمله فقهايي كه قايل به جواز انجام جهاد ابتدايي در زمان غيبت بدون اذن امام معصوم و بر اساس فرمان فقيه جامع الشرايط هستند مي توان به بزرگاني مانند شيخ مفيد،شيخ ابوالصلاح تقي ابن نجم الدين حلبي از شاگردان سيد مرتضي و شيخ طوسي و شيخ سلار ابن عبدالعزيز ديلمي اشاره كرد.

حتي فقيه بزرگوار صاحب جواهر كه در باب عدم جواز جهاد ابتدايي در زمان غيبت قايل به وجود اجماع بين فقها است در نهايت مي فرمايد:ممكن است ما دراین اجماع خدشه کنیم که در زمان غیبت امام معصوم ولایت فقیه عمومیت دارد و در برگیرنده مورد جهاد هم هست، چنان که عموم ادله جهاد هم این را تایید می کند.

در همین زمینه امام خامنه ای نيز در پاسخ به استفتایی در خصوص امکان انجام جهاد ابتدایی به فرمان           فقیه جامع الشرایط و در زمان غیبت امام معصوم فرموده اند :

"بعيد نيست که حکم به جهاد ابتدايى توسط فقيه جامع‌الشرايطى که متصدّى ولايت امر مسلمين است، در صورتى که مصلحت آن را اقتضا کند، جايز باشد، بلکه اين نظر اقوى است."

جهاد دفاعی

جهاد دفاعی نوع دیگر جهاد است که طی آن مسلمانان باید با دشمن مهاجمی که اساس و کیان اسلام را تهدید می‏کند و منافع مسلمین را به مخاطره انداخته است پیکار کرده و از اسلام و سرزمینهای اسلامی در برابر تهاجم دشمن که با هدف استیلا بر سرزمینهای اسلامی و ناموس و اموال مسلمانان و یا کشتن گروهی از مسلمانان طراحی شده است دفاع کنند.

امیرالمومنین نیز در همین باره در خطبه 27 نهج البلاغه مي فرمايند: آگاه باشيد من شب و روز،پنهان و آشكارا شما را به مبارزه اين جمعيت (معاويه‏و پيروانش)دعوت كردم و گفتم پيش از آنكه با شما بجنگند با آنان نبرد كنيد. به خدا قسم هيچ ملّتى در خانه اش مورد حمله قرار نگرفت مگر اينكه ذليل شد.

به گفته مفسرین بر اساس فرمایش حضرت علی (علیه السلام) شروع به جنگ با دشمنانی که جنگیدن آنان با مسلمانان نزدیک است و حمله قریب الوقوع آنان به مسلمین قطعیت یافته واجب است که البته این جهاد با توجه به تعریف جهاد ابتدایی جز انواع آن قرار نمی گیرد.

حمله نظامی ایران به اسرائیل مصداق جهاد ابتدایی نیست

با توجه به تعاریف ذکر شده از انواع جهاد و استناد به مفاهیم جهاد ابتدایی و جهاد دفاعی، حمله نظامی ایران به اسرائیل بر اساس دلایلی که ذیلا بیان خواهد شد از مصاديق جهاد ابتدایی نیست و جهاد دفاعی بشمار می رود، هر چند اگر آن را جهاد ابتدایی نیز بشمار آوریم مطابق با نظر بعضی از فقها و ولی فقیه حاضر كه به آن اشاره شد در زمان غیبت و با اذن و فرمان ولی فقیه جامع الشرایط  نيز می توان به انجام آن مبادرت کرد.

1- دفع هجوم اسرائیل به بلاد مسلمین

چنانکه گفته شد، هدف جهاد دفاعی دفع هجوم دشمنان به اسلام و مسلمین است و برخلاف جهاد ابتدایی كه هدفش دعوت مشركان به اسلام است و جز واجبات کفایی محسوب می شود،جهاد دفاعی واجب عینی است.

در همین خصوص امام خمینی(ره) در مساله 2826 توضیح المسائل می فرمایند:

"اگر دشمن بر بلاد مسلمانان و سرحدات آن هجوم نمايد، واجب است بر جميع مسلمانان دفاع از آن به هر وسيله‏اى كه امكان داشته باشد از بذل جان و مال. و در اين امر احتياج به اذن حاكم شرع نيست."

نکته بسیار مهم در مورد تقسیمات مردم دنیا و ملتها برگرفته از آیات و روایات این است که در اسلام تقسیمات سیاسی کشورها و مرزهاي موجود بين واحد هاي سياسي موضوعیت ندارد و آنچه که حائز اهمیت است تقسیم ملل و سرزمينها بر اساس اعتقادات و اديان به دو گروه كلي بلاد مسلمین و بلاد کفار است. در این صورت كل مسلمين و كشورهاي اسلامي يك پيكر واحد بشمار رفته و دفاع از تمامیت ارضی مسلمانان در تمام دنیا بر تمام مسلمانان دنیا واجب است و هرگونه تعرض به بخشي از خاک یک ملت مسلمان به منزله تعرض و تجاوز به تمام مسلمانان تلقی شده و دفاع از مسلمان مظلوم بر دیگر مسلمانان ساکن در اقصی نقاط دنیا بر اساس احکام جهاد دفاعی واجب است.

حال با در نظر گرفتن تعرض و تجاوز دولت جعلي اسراييل به سرزمين فلسطين به عنوان بخشي از بلاد اسلامي و در برگيرنده قبله اول مسلمين ،دفاع از مسلمانان فلسیطن و از اين بخش مقدس از بلاد اسلامي به هر وسيله‏اى كه امكان داشته باشد واجب است که در این حالت حتی احتياجی به اذن حاكم شرع هم نيست.

2- مقابله با استیلای اسرائیل بر بلاد اسرائیل

صرف نظر از تعرض اسرائیل به سرزمین فلسطین و مسلمانان آن دیار چنانکه واضح است و سران این رژیم هیچگاه منکر آن نشده اند این رژیم جعلی سودای تسلط بر سایر سرزمینهای اسلامی همجوار را در سر مي پروراند و در این راه هر روز در حال تدارک و زمینه چینی این تسلط از راههای مختلف است.

در همین خصوص امام خمینی در مساله 2827 توضیح المسائل می فرمایند:

"اگر مسلمانان بترسند كه اجانب نقشه استيلا بر بلاد مسلمين را كشيده‏اند چه بدون واسطه يا به واسطه عمال خود از خارج يا داخل واجب است دفاع از ممالك اسلامى كنند به هر وسيله‏اى كه امكان داشته باشد."

همچنین آن حضرت در تحریر الوسیله "خوف تسلط سیاسی" دشمن کافر بر حوزه اسلام و شهرهای آن را موجب واجب شدن دفاع می دانند.

هدف از جهاد ابتدایی؛ حمله به غیر مسلمانان برای مسلمان کردن آنان ذکر شده در حالی که هدف از حمله نظامی ایران به اسرائیل به دلیلی که نقشه استيلا بر بلاد مسلمين را كشيده‏ و تا آنرا اجرا کرده است اولا برای دفاع از مسلمانان فلسطین و ثانیا دفع ضرر احتمالی گسترش این تعرض است.

از این رو و با توجه به نکات مذکور در باب جهاد ابتدایی و توسعه طلبی رژیم صهیونیستی و ضرر قطعی این رژیم جعلی برای اسلام و بلاد اسلامی حمله به اسرائیل از باب جهاد دفاعی بر تمام مسلمانان دنیا واجب عینی می باشد.

3-    خوف از تسلط اسرائیل بر ممالک اسلامی

امام خمینی(ره)  همواره مسلمانان را دعوت به هوشیاری می کردند و از تسلط اجانب بر مسلمین انذار داده اند. ایشان در مسأله 2828 می فرمایند :

"اگر در داخل ممالك اسلامى نقشه‏هايى از طرف اجانب كشيده شده باشد كه خوف آن باشد كه تسلط بر ممالك اسلامى پيدا كنند، واجب است بر مسلمانان كه با هر وسيله‏اى كه ممكن است، نقشه آنها را به هم بزنند، و جلوگيرى از توسعه نفوذ آنها كنند."

در جهاد ابتدایی حمله به "بلاد" غیر مسلمانان آمده است در حالی که اسرائیل فاقد بلاد و سرزمین است و در سرزمین اشغال شده فلسطین به سر می برد. اسرائیل در خاک مردم مسلمان فلسطین به مثابه غده سرطانی است که داخل یک مملکت اسلامى نقشه‏هايى کشيده شده است و خوف آن می رود كه تسلط بر ممالك اسلامى پيدا كنند لذا واجب است بر مسلمانان كه با هر وسيله‏اى كه ممكن است، نقشه آنها را به هم بزنند، و جلوگيرى از توسعه نفوذ اسرائیل كنند.

-------------------------------------------------------------------------

In the name of Allah

The necessity of Israel annihilation in Imam Khomeini’s view:

“Today, the first Qibla of the Muslims has been occupied by Israel, a cancerous tumor for the Middle East. Today, Israel is causing division using all evil means. Every Muslim is obliged to equip themselves against Israel[1]. For about 20 years, I have been warning about the danger of international Zionist, and right now its danger for all the liberation revolutions in the world and the recent Islamic revolution of Iran is not less than the past[2]. I have already warned that the Israeli usurping government, with the aims which it is seeking for, is a great danger for Islam and all Muslim nations, and it is likely that if Muslims leave Israel alone, the opportunity could be lost and it may not be possible to stop them; and since the potential danger is facing the foundations of Islam, it is necessary for the Islamic governments in particular and other Muslims in general to remove this corrupting material by any means[3]. All our troubles are due to Israel! And Israel results from America too[4].”

THE JURISPRUDENTIAL JUSTIFICATIONS OF NECESSITY OF AN IRANIAN MILITARY ATTACK ON ISRAEL

Fight those in the way of God who fight you, but do not be aggressive: God does not like aggressors.(holy qoran 2:190) And fight those (who fight you) wheresoever you find them, and expel them from the place they had turned you out from. Oppression is worse than killing. Do not fight them by the Holy Mosque unless they fight you there. If they do, then slay them: Such is the requital for unbelievers. (holy qoran 2:191)

Literary Jihad means working and trying for the sake of God. Jihad can be considered with economic, political, cultural and military aspects but using this word alone usually means military jihad. This kind of jihad is being divided into to general divisions:

- Primary jihad

- Defensive jihad

I.Primary Jihad:

The Primary Jihad can only be considered and done in the cases when polytheist and infidels use force against the propagation of Islam by Muslims.

Indeed the philosophy behind this kind of jihad is to fight with those who fight against the dissemination of Islam and the goal of that is to liberate peoples from the intellectual and mental captivity and guide them to Islam and despite some quotations and propaganda, this kind of jihad doesn’t have any relations to world conquering.

Primary Jihad in the Time of infallible imam’s absence:

There is some disagreement between shiite jurists about the possibility of doing primary jihad in the age of absence of infallible imam and some of them consider the presence of infallible imam or his appointee as a necessary condition for doing primary jihad but others don’t consider such condition for doing primary jihad and belive the order of Vali Faghih as enough for doing primary jihad.

Among the greatest shiite jurists who belive that doing primary jihad in the age of absence of infallible imam is possible we can refer to Sheikh Mofid, Sheikh Najmodin Halabi and Sheikh Sallar ibn Abdolaziz.

In this regard imam khamenei also has issued a fatwa in which His Excellency has mentioned that it is possible to carry on primary jihad in the age of absence of infallible imam under the authorization of Vali Faghih.

II.Defensive jihad:

Defensive jihad is another kind of jihad in which Muslims must fight and confront with the aggressors to Muslims and Entity of Islam who threaten the interests of Muslims and muslim must defend Islam against those aggressors who want to gain domination over the Muslims and kill them.

In this regard it is noteworthy to take note of 27th speech of Imam Ali’s in Nahgolbalghah in which His Excellency emphasize on fighting with Moavieh.

According to interpreters based on this specific speech, waging war against the enemies with whom war is inevitable and there is a strong possibility that in near future they will attack Muslims is a must and duty of Muslims and is not considered a primary jihad.

III. Attacking Israel, Primary or Defensive Jihad?

With respect to the definition of two kind of jihad and based on that and as we describe hereunder, Iran’s military attack on Israel is not a primary jihad but is an example of defensive jihad however if we consider such attack as primary jihad as mentioned before it can be carried on in the age of absence of infallible imam and under the authorization of Vali Faghih.

III-1.confronting Israel aggression to Muslim’s entity

As described before the goal of defensive jihad is to ward off the enemy’s aggression to Islam and Muslims and contrary to primary jihad’s goal which is to invite polytheists and infidels to Islam and is not compulsory for all Muslims the defensive jihad is a must and all Muslims must take part and carry on this kind of jihad.

In this regard the late imam Khomeini issued a fatwa in which His Excellency said:

“If enemy attack on Muslim countries and their borders it is a must for all Muslims to defend with all in their power and there is no need to permission of Vali Faghih.”

It should be noted that in Islamic point of view the political borders can not divide Muslims and earth is being divided into two parts, Muslim countries and non Muslim countries so in this regard defending the territorial integrity of Muslims and Islamic entity in all parts of the world based on the conditions of defensive jihad is a must and duty of all Muslims in all over the world.

So since Israel has attacked Palestine and occupied this part of Islamic Entity, defending the oppressed Palestinian Muslims is compulsory and dosen’t need to the order or even the permission of vali Faghih.

III-2.confornting the expansionism of Israel

Regardless of occupation of Palestine, it is crystalclear and never has been denied by the heads of the fake government of Israel that they want to gain control of other Muslim countries and want to expand their occupied territory to include other parts of Islamic entity between Nile river to Euphrates and every day they try to achieve this evil goal.

The Late Imam Komeinei in this regard issued a fatwa in which His Excellency stated:

“if Muslims fear that foreigners hatch the plot to gain control of muslim countries it is a must [for all muslims] to defend the islamic countries with all means.

Also His Excellency in another fatwa belives that the threat of political domination of infidels enemy over the muslim cities makes it compulsory for muslims to defend.

So regarding this points that have been described it seems that military attack to Israel is an example of defensive jihad and is a mustfor all muslims.

[1] . Sahifeh Noor, Vol.12, p.276, 1359/05/15

[2] . Sahifeh Noor, Vol.14, p.63, 1359/11/22

[3] . Sahifeh Noor, Vol.1, pp.45-144, 1347/06/04

[4] . Sahifeh Noor, Vol.1, p.422, 1343/08/04این خبر از طرف پایگاه خبری گلستان نیوز
( http://www.golestannews.ir/news-4111.html )