عنوان خبر:تنظیم رژيم حقوقي درياي خزر براساس اصل انصاف
جمعه 7 بهمن 1390 - 02:22:44


نماينده ويژه رئيس جمهور در امور درياي خزر گفت:
درياي خزر درياي صلح و دوستي است و بر اساس اصل انصاف بايد رژيم حقوقي اين دريا تنظيم شود.به گزارش پیام گلستان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری گلستان ، "محمدمهدي آخوندزاده" در حاشيه جلسه آشنايي با ظرفيت‎هاي استان گلستان در زمينه مسائل درياي خزر در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: در مذاکره با مقامات ترکمنستان آنها اعلام داشتند که بدون توجه به نظر ايران و ترکمنستان رژيم حقوقي نمي‎تواند شکل بگيرد.
وي تصريح کرد: اميدواريم با افزايش ارتباطات، آگاهي‎ها و ايجاد زمينه‎هاي بيشتر در درياي خزر خصوصا در استان‎هاي مرزي، بتوانيم به گونه‎اي ظرفيت‎سازي کنيم تا تجار و بازرگانان ارتباطات اقتصادي بين کشورهاي ساحلي درياي خزر و ايران ايجاد شود که اين امر مي‎تواند بسيار کارگشا باشد.
نماينده ويژه رئيس جمهور در امور درياي خزر بيان داشت: تجربه نشان داده کساني که واقعا اهداف استعماري را دنبال مي‎کنند در هر جايي که وارد شوند ايجاد درگيري و نزاع خواهند کرد و ما نيز اجازه نخواهيم داد که کشورهاي خارج از اين منطقه، در درياي خزر اعمال‎نظر کنند.
آخوندزاده ادامه داد: مهندسان و کارشناسان ايراني براي اولين‎بار در درياي خزر موفق شدند به تکنولوژي مهمي دست پيدا کنند که اين تکنولوژي به گفته مقامات ترکمنستان فقط در انحصار کشور ايران است يعني در بين پنج کشوري که در اطراف حاشيه درياي خزر هستند تنها ايران از اين تکنولوژي برخوردار است.
وي يادآور شد: ايران در شرايط سخت تحريم نشان داد که مي‎تواند در مواجهه با بحران‎ها و فشارهاي سخت، همچون فولادي آبديده اهداف متعالي خويش را پيش ببرد و در اين شرايط همسايگان ايران معتقدند که کشور ما تنها تکيه‎گاه مطمئن براي آنها خواهد بود.
نماينده ويژه رئيس جمهور در امور درياي خزر متذکر شد: هيچ قدرتي در دنيا نمي‎تواند با اراده ملت ايران که متصل به فيوضات الهي و آرمان‎هاي پاک است مقابله کند چراکه فرهنگ ايران با درگيري، جنگ و کشتار انسان‎هاي بي‎گناه مخالفت مي‎کند و اين‎ موارد موضوعاتي است که ما در عرصه بين‎الملل، تکرار مي‎کنيم.
آخوندزاده افزود: مواضع ايران بر اساس منطق، عرف و سنت اسلامي است و همين روحيه باعث شده که بتوانيم در ميان طوفان‎ها اهداف خويش را عملي کنيم.
وي ابراز داشت: ايران مينياتوري از اقوام مختلف است حتي در استان گلستان که رنگين کماني از قوميت‌هاي گوناگون است آنها در کنار هم با صلح و صفا زندگي مي‎کنند و اين نقطه قدرت ايران است.
نماينده ويژه رئيس جمهور در امور درياي خزر عنوان کرد: زماني که در مجامع بين‎المللي عنوان مي‎کنيم ايران سرزميني از اقوام ترک، کرد، لر، بلوچ، گيلک، ترکمن و فارس است که در تعامل مثبت و سازنده حرکت مي‎کنند برايشان تعجب‎آور است چراکه هنوز کشورهاي غربي در دايره تنگ قوميت‎نگري گرفتار هستند و نمي‎توانند با همسايگان خود ارتباط برقرار کنند.
آخوندزاده اظهار داشت: پيام انقلاب اسلامي يک پيام انساني و اسلامي است که دعوتش يک دعوت عام است و بدون توجه به رنگ، پوست و نژاد، خداوند سبحان اين ماموريت را به کشور ايران داده که بتواند الگوي مناسبي براي پيشرفت در همه عرصه‎ها باشد.این خبر از طرف پایگاه خبری گلستان نیوز
( http://www.golestannews.ir/news-4117.html )