عنوان خبر:41 درصد مرگ‎و‎میر در گلستان ناشی از بیماری‎های قلبی
سه شنبه 22 فروردين 1391 - 02:23:06


معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان گفت:
41 درصد مرگ‎و‎میر در استان گلستان ناشی از بیماری‎های قلبی عروقی است.به گزارش پیام گلستان به نقل از خبرگزاری فارس ، محسن اعرابی بعد از ظهر امروز در جمع خبرنگاران استان اظهار داشت: بیماری سرطان در استان گلستان 10 درصد مرگ‎و‎میر را به خود اختصاص داده است.

وی تصریح کرد: آمار فوت شهروندان گلستانی بیشتر ناشی از سکته است و رشد چهار برابری سکته‎های قلبی و مغزی در استان چهار برابر سرطان بوده که این بیماری مسئله‎ای جدی تلقی شده که باید مورد توجه قرار گیرد.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گلستان در خصوص سلامت سالمندان بیان کرد: رژیم غذایی مناسب، فعالیت‎های فیزیکی، عدم مصرف دخانیات به عنوان سه محور اصلی سلامت تشخیص داده شده است که اگر رعایت شوند میزان سرطان و بیماری‎های قلب و عروق کاهش یافته و سلامت جامعه ارتقا می‎یابد.

اعرابی عنوان کرد: خوشبختانه مطالعاتی که در طول 40 و 50 سال اخیر شده است نشان می‎دهد که سرطان‎های دستگاه گوارش خصوصا مری و معده کاهش پیدا کرده است.

وی به راه‎های پیشگیری از بیماری‎های مذکور اشاره کرد و یادآور شد: مصرف کافی میوه و سبزیجات، مصرف چای با حرارت پایین، مصرف آب آشامیدنی سالم، مصرف نکردن سیگار و مواد مخدر، مصرف نکردن غذاهای سرخ شده، بهداشت مناسب دهان و دندان از عواملی است که اگر رعایت شوند سلامت فرد را تضمین می‎کند.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گلستان متذکر شد: موارد فوق‎الذکر ‎بر روی 40 هزار نفر آزمایش شد و نتیجه این آزمایش‎ها نشان داد افرادی که موارد بهداشتی و سلامت را رعایت نکردند ابتلا به سرطان در آنها بیشتر از بقیه است.

اعرابی یادآور شد: یکی از واقعیت‎هایی که وجود دارد این است که خوشبختانه ما ارتقای سطوح اجتماعی و اقتصادی را در جامعه داشته‎ایم که با فراهم کردن امکانات بهداشتی و درمانی برای مردم و بیماران، سلامت مردم بهبود و ارتقا یافته است.
این خبر از طرف پایگاه خبری گلستان نیوز
( http://www.golestannews.ir/news-4759.html )