عنوان خبر:مشارکت مردمي لازمه حفاظت از منابع طبيعي
چهارشنبه 16 اسفند 1391 - 23:46:30


معاون سياسي امنيتي استاندار گلستان :
فعاليتهاي منابع طبيعي و محيط زيست زماني به نتيجه خواهد رسيد که مردم هم در حفظ منابع خدادادي مشارکت داشته و خود را سهيم بدانند.به گزارش پیام گلستان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری گلستان ، "عليرضا جمشيدي" در مراسم نواختن زنگ طبيعت در مجتمع آموزشي و پرورشي ريحانه گرگان افزود : دانش اموزان ، معلمان و مربيان مي توانند نقش بزرگي در حفاظت از منابع طبيعي ايفا کنند و اهميت حفظ منابع طبيعي براي نسلهاي آينده را براي خانواده ها و مردم تشريح کنند.
وي ادامه داد: اهميت و جايگاه حفاظت از منابع طبيعي در دين مبيين اسلام کاملاً آشکار است و پيامبر گرامي اسلام (ص) همواره بر نگهداري از منابع طبيعي تاکيد کرده اند و حتي ايشان در حديثي بهشت را پاداش کسي دانسته اند که از جنگل و مرتع به خوبي حفاظت مي‌کند.
به گفته وي، زندگي بي‌دغدغه با آرامش به دست مي‌آيد و زمينه‌ساز چنين آرامشي داشتن طبيعت زيباست.
جمشيدي خاطر نشان کرد : جنگل يک نعمت الهي است و وظيفه همه ماست تا در حفظ و نگهداري آن کوشا باشيم و نبايد اجازه دهيم عده اي سودجو به آساني اين گنجينه ملي را تخريب و غارت کنند.
وي با اشاره به نقش جنگل در جلوگيري از بروز سيلاب گفت : بيش از 33 درصد از خسارت هاي مالي ناشي از بحران در استان گلستان مربوط به جاري شدن سيلابها مي باشد که مي شود با تدبير و همت مردم و مسئولان در کاشت نهال و مراقبت از جنگل به مقدار زيادي از بروز سيلابهايي که گاه و بي گاه باعث بروز خسارتهاي بالايي در استان گلستان مي شود ، جلوگيري کرد.
معاون سياسي امنيتي استاندار گلستان با بيان اينکه مديريت منابع و نعمت هاي الهي نيازمند فکر و تدبير است، گفت: اگر نعمت‌هاي الهي مديريت نشوند مشکلات زيادي به وجود مي‌آورند و باران يکي از نعمتهايي است که بايد با فکر و تدبير آنرا مديريت کرد تا اين نعمت الهي تبديل به بحران نشود.
وي اظهار داشت : شرکت آب منطقه‌اي استان با هدف بهره‌برداري اصولي و مديريت منابع الهي اقدام به سدسازي در نقاط مختلف استان مي کند و منابع طبيعي با کاشت درخت و حفاظت از جنگل آب هاي سطحي را به عمق زمين هدايت کرده و باعث پر آب شدن سفره هاي زير زميني آب مي شود.
لازم به ذکر است در مراسم نواختن زنگ طبيعت در مجتمع آموزشي و پرورشي ريحانه گرگان علاوه بر معاون سياسي امنيتي استاندار گلستان ، عيسي امامي نماينده مردم شريف گرگان و آق قلا در مجلس شوراي اسلامي ، مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري استان، فرماندار گرگان، رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان گرگان و مدير آموزش و پرورش گرگان، معلمان و دانش آموزان اين مجتمع حضور داشتند.
برگزاري مسابقه نقاشي با هدف تبيين نقش منابع طبيعي در زندگي و پيامدهاي منفي ناديده گرفتن آن، رونمايي از تمبر يادبود روز درختکاري و کاشت نهال از برنامه‌هاي اين مراسم بودند.این خبر از طرف پایگاه خبری گلستان نیوز
( http://www.golestannews.ir/news-4966.html )