عنوان خبر:راحت طلبي و سبک زندگي غربي از چالشهاي پيش روي کشور
دوشنبه 17 تير 1392 - 23:02:33


معاون سياسي امنيتي استاندار گلستان :

کاهش مواليد ، راحت طلبي ، ترس از رزق و روزي ، گرايش به سمت زندگي غربي و بي توجهي به نسل و فرهنگ تک فرزندي از مهمترين چالشهاي پيش روي جمعيت در کشور است.به گزارش گلستان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری گلستان ، "عليرضا جمشيدي" در همايش روز جهاني جمعيت که با شعار سلامت باروري جوانان در گرگان برگزار شد ؛ عدم تعليم و تربيت درست ديني و اخلاقي ، زياده خواهي و تنوع طلبي ، افزايش طلاق و مهاجرت را از ديگر چالشهاي پيش روي اين حوزه برشمرد و به تشريح آنها پرداخت.
وي اظهار داشت : تدبير کاهش جمعيت براي مديريت نسل مربوط به دهه 1370 بود که با توجه به دغدغه هاي مقام معظم رهبري در اين حوزه ، بايد  در سياستهاي توليد مثل و توازن جمعيت يک مديريت صحيح صورت گيرد.
جانشين رئيس شوراي ثبت احوال استان با تأکيد بر اين‌که مشکلات جامعه امروز در حوزه تعليم و تربيت است نه مسائل معيشتي، متذکر شد: بسياري از آسيبهاي اجتماعي و معضلاتي چون اعتياد ، طلاق و فحشا در جامعه به مسئله عدم تعليم و تربيت ديني برمي‌گردد که بايد در اين زمينه توجه بيشتري شود.
معاون سياسي امنيتي استاندار گلستان با بيان اين‌که بخش اعظمي از جامعه با چالش راحت‌طلبي مواجه است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر سن ازدواج جوانان در مردان در سنين 20 تا 36 سالگي و در دختران 15 تا 29 سال اتفاق مي‌افتد.
جمشيدي افزود: يکي از ويژگي‌هاي ذاتي بانوان مادر بودن است و امروز متأسفانه شاهد هستيم که در بين برخي از افراد اين ادبيات و اخلاق ديني کمرنگ‌تر شده است.
وي با بيان اين‌که ورود زنان در عرصه‌هاي مختلف اجتماعي يک ضرورت است، خاطرنشان کرد: در حوزه هاي پزشکي، پرستاري، مامايي، معلمي ، مدرسي و ... ضرورت دارد که بانوان حضور پررنگ و نقش‌آفريني در جامعه داشته باشند.
معاون سياسي امنيتي استاندار گلستان تأکيد کرد: بانوان نبايد براي اين‌که منبع درآمد باشند خود را به آب و آتش زده و زن بودن و مادر بودن خود را زير سئوال ببرند زيرا اين يک چالش جدي و اساسي است.

افزايش آمار طلاق ناشي از ناسازگاري ، زياده خواهي و تنوع طلبي است

جمشيدي با بيان اين‌که افزايش آمار طلاق ناشي از ناسازگاري است عنوان کرد: عدم تعليم و تربيت درست اخلاقي در افزايش آمار طلاق دخالت داشته و متأسفانه زياده‌خواهي و تنوع‌طلبي به اين معضل اجتماعي دامن زده است.
وي با تأکيد بر اين‌که تغيير جمعيت سني يکي از چالش‌هاي جدي کشور است، يادآور شد: در حال حاضر و طبق آخرين آمارها جمعيت پير ، حدود پنج درصد جامعه را تشکيل مي‌دهد و در سال 1420 اين جمعيت به 18 درصد خواهد رسيد بنابراين وقتي جمعيت به سمت پيري برود با کاهش توليد مواجه خواهيم شد.
معاون سياسي امنيتي استاندار گلستان خاطرنشان کرد: اگر بنا است بيکاري، فقر و گراني از بين برود اين مهم با توليد محقق مي‌شود بنابراين اگر جامعه به سمت جمعيت پير رهنمون شود نمي‌توان به سمت استقلال و خودکفايي پيش رفت.
جمشيدي يادآور شد: کشوري که از توان، امکانات و تخصص‌هاي لازم برخوردار باشد مي‌تواند در توليد و دانش صادر‌کننده باشد.
وي با تأکيد بر اين‌که سبک زندگي غربي در جوامع اسلامي يک چالش جدي است، متذکر شد: سبک زندگي غربي براي انسانيت انسان ارزشي قائل نيست و زن را يک ابزار مي‌دانند که اين براي جامعه اسلامي اساساً قابل تحمل نيست و از نظر عقلانيت، مشروعيت و انسانيت قابل پذيرش نيست. جانشين رئيس شوراي ثبت احوال استان در پايان با اشاره به تأکيدات مقام معظم رهبري در خصوص سياستهاي جمعيتي کشور گفت : امروز ما چه از لحاظ کيفي و چه از لحاظ کمي به جمعيتي نياز داريم که در خور شأن نظام جمهوري اسلامي باشد.

روز 11 جولاي مصادف با 20 تير ماه به عنوان روز جهاني جمعيت نامگذاري شده است .این خبر از طرف پایگاه خبری گلستان نیوز
( http://www.golestannews.ir/news-5110.html )