عنوان خبر:اقتدار ملت ما ناشی از عدم ترس و حسن ظن به پروردگار است.
شنبه 23 شهريور 1392 - 23:05:14


امام جمعه موقت شهر علی آباد کتول:

... الارقم تمام تحريمهاي دشمن، مردم ما با صلابت پشت سر مقام معظم رهبري ايستاده اند (و این) ناشي از عدم ترس و حسن ظن ما به پروردگار بوده است.به گزارش گلستان نیوز به نقل از "پایگاه اطلاع رسانی ستاد برگزاری نماز جمعه علی آباد" نماز جمعه ي اين هفته ي شهرستان علي آباد کتول به امامت امام جمعه ي موقت شهرستان حجت الاسلام والمسلمين رجبی و با حضور باشکوه مردم شهيد پرور و هميشه در صحنه شهرستان در مصلي امام رضا عليه السلام اقامه گرديد.

گزیده خطبه ها :

امام رضا عليه السلام : احسـن الظن بالله، فان من حسـن ظنه بالله كان عنـد ظنه و من رضى بالقليل من الرزق قبل منه اليسير من العمل.
به خداوند خوشبين باش، زيرا هر كه به خدا خوشبين باشد، خدابا گمان خـوش او همراه است، و هر كه به رزق و روزى اندك خشنود باشد، خـداوند به كردار اندك او خشنود باشد.

عقل و خرد بايد به انسان راه و بي راه ، چاه و چاره را نشان دهد.

بر اساس آیات قرآن انسان موجوديست صاحب کرامت، عقل، خرد، آزدي و اختيار. اگر انسان اين عقل را بکار ببرد و در حقايق اطرافش به مطالعه بپردازذ، پس از درک واقعيات، خود را تسليم محض پروردگار مي کند و در پذيرش طاعت و بندگي خداوند قدمي درنگ نخواهد کرد.انسان صاحب فهم و خرد مي داند که آثار يک عمل چه خوب، چه بد به خودش بازمي گردد. عقل و خرد بايد به انسان راه و بي راه ، چاه و چاره را نشان دهد. انسان نيز بايد بداند در مسير بندگي خود چه مهارتهايي را لازم دارد و چگونه بايد آنها را کسب کند و البته اعمالش بايد مورد قبول پروردگار باشد.


مهمترين عاملي که سبب حسن ظن به خدا مي شود تقوي الهي است

از جمله نکاتي که امام رضا علیه السلام در اين حديث شريف بدان اشاره نموده است اين است که انسان نسبت به خداوند متعال چگونه مي خواهد باشد.چون تمام صفاتي که انسان براي خودش مهيا مي سازد برگرفته از درايت و اعمال اوست.از جمله خصلتهاي بد انسان نیز اين است که همه جا خود را مي بيند و خدا را نمي بيند که این ناشی از سو ظن به خداست.حسن ظن به پروردگار اين است که تمام اميد انسان به خدا بوده و اعمالي که دستور داده انجام داده و آنهايي که نهي شده انجام ندهد.اگر در احوالات ائمه اطهار عليهم السلام و اولياء الهي دقت داشته باشيد خواهيد ديد که همه کارهايشان براي خدا بوده و نسبت به او حسن ظن داشته اند.سوء ظن نسبت به خدا هم اين است که در آن اعتقادي که بايد به خدا داشته باشيم و آن تقديري که خدا برايمان معين نموده است، شک و داشته باشيم که خود باعث ايجاد بي اعتمادي مي شود و خود به خود خدا از زندگي انسان خارج مي شود.مهمترين عاملي که سبب حسن ظن به خدا مي شود تقوي الهي است و ضعف تقوي باعث سوء ظن مي شود. لذا مواظب باشيد که مشکلات و کاستيهايمان در زندگي را به خدا نسبت ندهيم.


حج مايه افتخار سياسي، فرهنگي و معنوي جامعه ماست.

عزيزاني که امسال براي حج به مکه مکرمه اعزام مي شوند توجه داشته باشند حکام عربستان که به ظاهر مسلمان هستند تمام حرکات آنها را به عنوان يک شيعه ی ايراني زير نظر دارند. لذا در يادگيري اعمال حج کوشا باشند و مناسک حج را بدرستي بجاي آورند. به فرموده مقام معظم رهبري :حج مايه افتخار سياسي، فرهنگي و معنوي جامعه ماست. بايد اين اقتدار را در زمان مناسک نشان دهيم و توجه داشته باشیم که اولين قدم در انجام مناسک حج نزديک شدن به خداست و بعد بايد به فکر کارهاي شخصي بود.


برائت از مشرکين است جزء لاينفک حج است

بحث ديگر مقام معظم رهبري که بيان فرمودند؛ برائت از مشرکين است که جزء لاينفک حج است و هر طوري که برگزار شود حضور در آن الزامي است. بايد دقت شود اينکه گفته مي شود در حج بايد از نزاع دوري شود و برائت از مشرکين باعث نزاع مي شود، اين حرف، حرف دشمن است. اين عمل در زمان پيامبر صلي الله هم به فرمان الهي توسط خود پيامبر انجام مي گرفته است.

اقتدار ملت ما ناشی از عدم ترس و حسن ظن به پروردگار است.

از رهنمودهای دیگر مقام معظم رهبری؛ ايمان و توکل به خدا و حسن ظن به وعده الهي است. اگر با اين ويژگي ها باشيم و ترس نداشته باشيم از گذرگاهاي خطرناک عبور خواهيم کرد. اينکه ما در اين 34 سال بعد از انقلاب به اين اقتدار رسيده ايم و حرف اول را در منطقه و گاهي در جهان مي زنيم و الارقم تمام تحريمهاي دشمن، مردم ما با صلابت پشت سر مقام معظم رهبري ايستاده اند ناشي از عدم ترس و حسن ظن ما به پروردگار بوده است.

نگاه شوراها باید نگاه خدمتگذاری باشد.

شوراهاي اسلامي شهر و روستا آغاز بکار نموده اند.اميدواريم که آنها نه با نگاه سياسي، بلکه با نگاه خدمتگذاري به مردم وارد شوند و بدانند که اين مردم لياقتشان هزاران بار بيش از اينهاست.

مسئوليني که انتخاب مي شوند بايد اعتقاد راسخ به نظام و ولايت فقيه داشته باشند

دولت جديد هم که با شعار تدبير و اميد روي کار آمده است بايد حواسش را جمع کند که ما دولت مطبوع اسلامي مي خواهيم.دولت مطبوع اسلامي يعني دولتي که بر پايه قرآن و آموزهاي انبيأ و دين باشد.لذا دولت بايد در انتخاب وزرا ،مدير کلها،استانداران و ... نگاهش نگاه قرآني و ديني باشد نه نگاه سياسي، حزبي و گروهي.مسئوليني که انتخاب مي شوند بايد اعتقاد راسخ به نظام و ولايت فقيه داشته باشند و جانشان را فداي نظام و اين مردم نمايند، نه اينکه ديروز يک حرف بزنند،امروز يک حرف و موقع رأي اعتماد گرفتن حرفی ديگر.اين گونه افراد بدرد اين ملت نمي خورند و بايد بدانند ملت ما هوشيار و ناظر تمام اعمال آنهاست.این خبر از طرف پایگاه خبری گلستان نیوز
( http://www.golestannews.ir/news-5269.html )