عنوان خبر:تولد «كودكان هيولايي» در افغانستان و عراق
سه شنبه 11 آبان 1389 - 17:05:26


يك استاد دانشگاه آمريكا عنوان كرد كه به واسطه استفاده مقادير بسيار زيادي از تسليحات مجهز به اورانيوم توسط نيروهاي آمريكايي در افغانستان، كودكان بسيار زيادي در اين كشور ناقص به دنيا مي‌آيند و ميزان سرطان‌هاي مختلف نيز بطور محسوسي افزايش يافته است.به گزارش فارس، پديده «كودكان هيولايي»، پديده اي است كه با حمله هاي نظامي آمريكا و متحدانش به كشورهايي مانددعراق و افغانستان موضوعيت پيدا كرده است.

«كودكان هيولايي» همان كودكاني هستند كه بواسطه استفاده از اورانيوم ضعيف شده‌ توسط آمريكا و اثرات آن بر والدين آنها بصورت ناقص به دنيا مي آيند كه بخاطر شمايل آنها به اين نام خطاب مي شوند.

دكتر «محمد داود ميركي» كه سابقا استاد دانشگاه آمريكا بوده است، مدير «صندوق اورانيوم ضعيف شده و بازيابي سلامتي افغانستان» طي گزارشي كه نسخه اي از آن در اختيار خبرگزاري فارس قرار گرفت، درباره پديده «كودكان هيولايي» كه محصول استفاده از اورانيوم ضعيف شده‌ توسط آمريكا در افغانستان است مواردي را بيان داشته است.
در ابتداي اين گزارش تصويري از يك كودك آسيب ديده افغاني با اين عنوان منتشر شده است:
"يك تروريست كوچك: آمريكا از دست پختت لذت ببر "

*سئوال مادران عراقي و افغاني هنگام تولد نوزاد خود

ميركي از يك فرد افغاني نقل قول مي كند: اگر ما را تنها يك بار مي كشتند، چندان اهميتي نداشت، ولي آنها در حال نابود كردن ما براي چندين نسل آينده هستند.
تثبيت اورانيوم رقيق شده روي جنين زن باردار رشد آنرا دچار اختلال مي كند و موجب تولد نوزاداني معلول مادرزادي مي شود كه هرگز ديده نشده است و يا بسيار نادر بوده است. به اين ترتيب بسياري از اين اطفال بدون سر و بدون عضو به دنيا مي آيند. وقتي يك زن عراقي بچه اي به دنيا مي آورد، اولين سؤال او اين نيست كه دختر است يا پسر بلكه مي پرسد آيا كودك من معمولي است يا ...

*جنايات جنگي دولت آمريكا با ماليات مردم اين كشور

دكتر ميركي در گزارش خود آورده است: اين عكس را در آخرين روز سفرم به افغانستان گرفتم و اين كودك نيز تنها يكي از سه كودك سه‌قلوئي است كه تحت تاثير اورانيوم ضعيف شده آمريكا قرار گرفته‌اند.
در ادامه اين گزارش كه با عنوان "مرگ، ساخت آمريكا: تاثيرات آلودگي اورانيوم غني شده بر كودكان افغانستان " منتشر شده است مي‌خوانيم:
افغانستان به مصيبت و بلايي گرفتار شده است كه با كلمات نمي‌توان آن را توصيف كرد. بنابراين تصميم گرفتم تا اين بدبختي و مصيبت را به وسيله عكس‌هايي از كودكاني كه ناقص متولد شده‌اند به تصوير بكشم.
اين فعال حقوق بشر، با اشاره به آنكه تلاش‌هايش براي تشكيل صندوقي به منظور ايجاد يك موسسه تحقيقاتي در افغانستان با شكست روبرو شده است مي‌افزايد: شايد اين تصاوير بتواند انسانيت غرق شده مردم در راحتي‌هاي زندگي و شهوت‌هاي مادي را برانگيزاند.
دكتر ميركي خطاب به غربي‌ها مي‌گويد: ديگر به شما بستگي دارد، كاري را كنيد كه فكر مي‌كنيد انساني است. ايجاد صندوقي براي تشكيل موسسه تحقيقاتي بهاي بسيار كمي براي شماست كه با پول‌هاي مالياتي‌تان چنين مصيبتي براي مردم افغانستان ايجاد شده است. حال چه شما از اين مصيبت راضي باشيد و به آن اعتراف كنيد و چه آن را رد كنيد، موجب مبري شدن شما از مشاركت غيرمستقيم در چنين جنايات جنگي نخواهد شد.

*والدين كودكان ناقص‌الخلقه افغان به آزادي مورد ادعاي آمريكا لعنت مي‌فرستند

مدير صندوق اورانيوم ضعيف شده و بازيابي سلامتي افغانستان با بيان آنكه اگر كساني كه اين تصاوير را مي‌بينند هزينه يك ماه نوشابه خود را به صندوق كمك كنند، ما قادر خواهيم بود تا موسسه تحقيقاتي مورد نظر را ايجاد كنيم.
اين فعال حقوق بشر خطاب به مردم آمريكا مي‌گويد: موكراسي آمريكا در عمل- "دموكراسي در جريان است " درست است؟ دولت شما جنايتكار است اما شما هم به همان اندازه مسئول هستيد. اميدوارم بتوانيد از اين به بعد به كودكان خود نگاه كنيد و همچنان بي‌تفاوت بمانيد. من بعد از آنكه با وجود بروز فجايع اين چنيني، فهميدم شما آرام و راحت هستيد متعجب نشدم. شما هيچ كاري انجام نمي‌دهيد و اين در حالي است كه با دلارهاي مالياتي شما چنين بدبختي براي مردم افغانستان به ارمغان آورده شده است.
وي در كنار تصويري از يك كودك ناقص الخلقه افغاني مي‌نويسد: چه حسي داشتيد اگر كودكان شما هم اين چنين به دنيا مي‌آمدند؟ اين محصولي از هديه اورانيوم ضعيف شده آمريكايي‌ها است. آيا پدر و مادر اين كودك به آزادي مورد ادعاي شما و ديگر مزخرفاتتان لعنت نمي‌فرستند؟
ميركي در ادامه گزارش خود مي‌نويسد: كودكان ما به واسطه اورانيوم ضعيف شده‌اي كه توسط نيروهاي مسلح شما و با پول ماليات شما استفاده شد،‌ اين چنين به دنيا مي‌آيند.

*نرخ كودكان ناقص‌الخلقه و سرطان از زمان يورش آمريكا به افغانستان چند برابر شده است

به واسطه استفاده مقادير بسيار زيادي از تسليحات مجهز به اورانيوم توسط نيروهاي آمريكايي در جريان بمباران‌هاي اوليه افغانستان و همچنين حملات بعدي، كودكان بسيار زيادي در سرتاسر افغانستان بطور مادرزادي ناقص به دنيا مي‌آيند. ميزان سرطان‌هاي مختلف نيز بطور محسوسي افزايش يافته است.
سرطان خون و سرطان مري در ميان كودكان بسيار شايع است. و به گفته پزشكان زايشگاه‌ها و بيمارستان‌هاي كودكان كابل، نرخ كودكان ناقص مادرزادي از زمان يورش آمريكا به افغانستان چند برابر شده است. در حقيقت دامنه و شدت ايزوتوپ‌هاي ساخت انسان تنها وقتي مشخص شد كه محققان مركز تحقيقات پزشكي اورانيوم به افغانستان سفر كرده و از خاك اين كشور نمونه‌برداري كردند.
آن‌ها به اين نتيجه رسيدند كه ميزان ايزوتوپ‌هاي مصنوعي، در اطراف نقاطي كه توسط آمريكايي‌ها بمباران شد، ‌تا 2 هزار برابر بيشتر از ساير نقاط است.
اين گزارش مي‌افزايد: با توجه به آنكه نيم عمر اورانيوم به كار رفته در تسليحات آمريكايي‌ها 4.5 ميليارد سال است، آن‌ها مطمئن بودند كه افغان‌ها تا نسل‌ها از نقص‌هاي مادرزادي و سرطان رنج خواهند برد.
وي با رد ادعاهاي آمريكا مبني بر تلاش براي كمك به پيشرفت افغانستان مي‌نويسد: قطعا اين فجايع يك پيشرفت و توسعه براي افغانستان نيست بلكه در حقيقت بزرگترين جنايتي است كه تاكنون و در طول تاريخ بشريت كسي مرتكب شده است.

*سانسور اخبار اورانيوم رقيق شده در رسانه هاي مطرح جهان

هيئت پژوهشي هر ساله 25 موضوع سانسور شده توسط رسانه هاي و روزنامه هاي پر اهميت در ايالات متحده را معرفي مي كند. تمام اين موارد توسط بررسي هاي ساليانه "طرح سانسور "(1) در دانشگاه سونوما (2) در كافرنيا افشا شده است. پيام ضمني چهارمين بيانيه اين گروه به عبارت زير است :

عليه تشعشعات اتمي آرام و بي سر و صداي منطقه آسيا و اروپا كه به خاطر منافع صنايع اتمي و ارتش ايالات متحده صورت گرفته است، هر چه زودتر بايد اقدام كنيم.
آزمايشات بين واحدهاي نظامي و غير نظاميان حد بالايي از اورانيوم را نشان داده اند. اين موضوع را بررسي هاي باب نيكل، تد ويمن، استفاني هيلر، يوهان گونزالز،نيلوفر بحقوات، جنيفر ليليگ، كني كروسبي مطرح كرده اند. منتخبي از متن پژوهشي آنها را يادآور مي شويم :
اهالي غير نظامي و واحدهاي نظامي اشغال گر در عراق و در افغانستان در حد خارق العاده اي به راديوآكتيو آلوده شده اند. منشأ اين نوع آلودگي مهمات ساخت ايالات متحده است كه در آنها هزاران كيلو گرم اورانيوم رقيق شده و اورانيوم هاي ديگر بكار برده شده است. پژوهش گران اعلام كرده اند كه كشورهاي همسايه نيز تحت تأثير اين آلودگي ها خواهند بود.

*AIEA مرگ بيش از نيم ميليون نفر را در عراق پيش بيني مي كند

آلودگي محيط زيست براي اهالي منطقه در حال توسعه است. برخي مناطق جنوبي عراق (مناطق كشاورزي آبياري شده كه تقريبا در چنين سرزمين خشكي نادر به نظر مي رسد) بر اساس آمار، ابتلا به سرطان 700 درصد و تولد كودكان معلول 400 درصد و ابتلا به لوسمي ( لوكمي) 350 درصد افزايش داشته است. افزايش وضع حمل نابهنگام توسط زنان باردار و تولد اطفال مونگولي به شدت افزايش پيدا كرده است، حتي در بين بانوان كمتر از 25 سال. كودكاني كه با باقيمانده سلاح هاي منفجر شده بازي مي كنند، همگي به لوسمي مبتلا مي شوند و مي ميرند، دوره آشكار شدن آن چند سال بطول مي انجامد. آژانس بين المللي انرژي اتمي پيش بيني مي كند كه تحت تأثير يك ميليون گلوله اورانيوم در سال 1991 يعني بين 350 تا 800 تن اورانيوم ( براساس بنيادLeake d'Amesterdam) در چند سال آينده بايد در افغانستان و بالكان شاهد نتايج مشابهي باشيم.
این خبر از طرف پایگاه خبری گلستان نیوز
( http://www.golestannews.ir/news-545.html )