عنوان خبر:خرید کالای خارجی برابر با مرگ تدریجی اقتصاد
يكشنبه 19 فروردين 1397 - 18:43:18


حمایت از تولید ملی:
گسترش مصرف تولیدات خارجی به معنای تعطیلی صنایع داخلی، بیکاری جوانان، افزایش معضلات اجتماعی و فرهنگی، وابستگی به کشورهای بیگانه و از دست دادن ثروت‎های ملی خواهد بود.به گزارش گلستان نیوز به نقل از "خبرگزاری فارس" در سال‎های گذشته به دلیل بروز مشکلات اقتصادی، صنعت کشور با مشکلات عدیده‎ای مواجه و به دنبال آن طیف وسیعی از محصولات خارجی وارد کشور شد و تأثیرات منفی در حوزه اقتصادی و اجتماعی کشور بر جای گذاشت در این میان یکی از راهکارهای ثابت برای رشد اقتصادی در اکثر کشورها حمایت از تولید داخلی می‎باشد تجربه جوامع مختلف نشان می‎دهد با تکیه بر تولید داخلی می‎توان به رشد قابل توجهی در اقتصاد دست یافت.

رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران نیز در پیام نوروزی امسال، اقتصاد و معیشت را مسأله مهم مردم دانستند و با تأکید بر محوریت تولید ملی شعار سال 1397 را حمایت از کالای ایرانی عنوان کردند.

به گفته بسیاری از کارشناسان اقتصادی حمایت از تولید داخلی می‎تواند یکی از راهکارهای مهم در برون‌رفت بسیاری از مشکلات اقتصادی جامعه محسوب شود اما حمایت از کالای ایرانی در سایه توجه به عواملی همچون بازار مصرف، سرمایه، مهارت، مواد اولیه، دانش و فناوری و گسترش فرهنگ مصرف ملی محقق خواهد شد.

*حمایت از کالای ایرانی، خواستار همدلی ملت و دولت است/ مسوولان به خرید کالای ایرانی پایبند باشند

در همین رابطه یک کارشناس اقتصادی، حمایت از کالای ایرانی را یک امر فرهنگی دانست و در گفتگو با خبرنگار فارس از گرگان اظهار کرد: حمایت از کالای ایرانی پیش از آنکه یک امر اقتصادی باشد یک امر فرهنگی محسوب می‎شود بنابراین باید فرهنگ‌سازی مناسب برای خرید کالای داخلی انجام شود.

راضیه مفتاح با بیان اینکه حمایت از تولید داخلی یک شبه اتفاق نمی‎افتد، تصریح کرد: ترویج سیاست حمایت از تولید داخلی قرار است موجب تغییر اذهان عمومی شود بنابراین نباید انتظار داشت این امر یک شبه اتفاق بیفتد در واقع استفاده از هر کالای داخلی شعار، کمپین و سیاست خود را دارد که این امر مستلزم زمان است.

وی ادامه داد: یکی از راهکارهای اصلی در نحوه حمایت از کالای ایرانی این است که جامعه نخبگان کشور درگیر این فضا شوند در واقع به سمتی پیش برویم که مردم باور کنند پذیرش کالای ایرانی منطبق بر منافع شخصی، ملی و میهن‌پرستانه است بنابراین با سوق دادن مقالات، پایان‌نامه‎های دانشجویی و رسانه‎ها می‎توان به سمت این حرکت عظیم پیش رفت.

کارشناس اقتصادی با بیان اینکه حمایت از کالای ایرانی خواستار همدلی ملت و دولت است، افزود: یکی از عوامل مهم در تشویق مردم به خرید کالای ایرانی، افزایش کیفیت است مادامی که مردم شاهد تولید محصولات بی‎کیفیت باشند بدون تردید به خرید محصولات خارجی روی خواهند آورد از طرفی با برطرف ساختن موانع تولید داخلی، جلوگیری از واردات اجناس بی‌کیفیت که البته مشابه آن محصولات در کشورمان نیز تولید می‎شود می‎توان از تولید کالای داخلی حمایت کرد در این میان لازم است مسوولان طراز بالا به خرید کالای ایرانی پایبند بوده و مردم با الگو ساختن این افراد به سمت تولیدات داخلی تشویق شوند.

مفتاح بیان کرد: عواملی همچون بهره بانکی بالا، بروکراسی اداری، عدم بازار فروش و نظام مالیاتی موجب فلج شدن صنعت و تولید کشور در سال‎های اخیر شده است بنابراین با برداشتن این موانع می‎توان مرغوبیت کالای ایرانی را شاهد بود.

*تحقق حمایت از کالای ایرانی در سایه افزایش کیفیت

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت گلستان معتقد است در سال‎های اخیر تولید رشد قابل توجهی داشته و در حال حاضر باید بخش تقاضا یعنی خرید تولیدات داخلی از سوی مردم تقویت شود.

حسینقلی قوانلو با بیان اینکه آمارهای اقتصادی بیانگر رشد تولید یعنی بخش عرضه در کشور است در گفتگو با خبرنگار فارس از گرگان اظهار کرد: در اثر حمایت‎های دولت از طرح تسهیل رونق تولید شاهد رشد در بخش تولید بودیم اما اگر در حال حاضر تقاضا تقویت نشود ممکن است تولیدکنندگان به مشکل برخورد کنند بنابراین سال جاری از سوی مقام معظم رهبری به سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شد تا مردم از تولیدات داخلی حمایت کنند و تولیدات در انبارهای باقی نماند.

وی تصریح کرد: در جهت حمایت از بخش تولید از مردم تقاضا می‎شود از کالای تولید داخلی استفاده کنند چرا که اگر تولید داخلی حمایت نشود قاچاق کالا افزایش و ضررهای زیادی به اقتصاد کشور وارد می‎شود.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت گلستان افزود: در سال‎های 1395 و 1396 شاهد افزایش تولید بودیم و بخشی از مشکلات اشتغال رفع شد در حال حاضر باید به فکر کیفیت تولیدات باشیم اگر تولیدکنندگان به کیفیت فکر نکنند شعار امسال تأثیر چندانی در رفع مشکلات اقتصادی نخواهد داشت چرا که برای مردم کیفیت اهمیت دارد.

قوانلو بیان کرد: شعار امسال، تولید باکیفیت محصولات داخلی است تا بتوانیم در بازارهای جهانی رقابت داشته باشیم، ترکمنستان بازار هدف بسیاری از کالاهای گلستان است اما در چند سال گذشته به دلیل مشکلاتی از جمله کاهش قیمت نفت، صادرات به ترکمنستان از اکثر کشورهای دنیا کاهش یافته است با این وجود در سفر اخیر به ترکمنستان 13 تفاهمنامه به امضا رسید و قرار شد با معرفی اتاق بازرگانی به عنوان بخش خصوصی سفارت ترکمنستان نسبت به صدور ویزا برای تجار اقدام کند چرا که در سال‎های گذشته یکی از معضلات تجار صدور ویزا توسط کشور ترکمنستان بود.

براساس این گزارش، مصرف کالای ایرانی علاوه بر رونق و رشد اقتصادی موجب کاهش معضل بیکاری در جامعه خواهد شد از این رو در گام اول فرهنگ‌سازی صحیح در جهت تشویق مردم به مصرف کالای ایرانی و از سویی تولید محصولات با کیفیت می‎تواند موجب تحقق حمایت از کالای داخلی و به دنبال آن کاهش معضلات اقتصادی و اجتماعی در جامعه بود.

در حالیکه گسترش مصرف تولیدات خارجی و بی‌توجهی به تولیدات داخلی در سال‎های اخیر تمام حوزه‎های کشور اعم از اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را تحت تأثیر خود قرار داده است بسیاری از ما این موضوع را به دست فراموشی سپرده‎ایم که عدم حمایت و خرید کالای داخلی به معنای تعطیلی صنایع داخلی، بیکاری جوانان، افزایش معضلات اجتماعی و فرهنگی، وابستگی به کشورهای بیگانه، از دست دادن ثروت‎های ملی همچون نفت و به بیانی دیگر مرگ تدریجی اقتصاد و جامعه خواهد بود بنابراین با خرید کالای با کیفیت ایرانی می‌توان به فعال بودن بودن چرخ‎های اقتصادی مملکت کمک شایانی کرد.

13970119000759
این خبر از طرف پایگاه خبری گلستان نیوز
( http://www.golestannews.ir/news-5847.html )