عنوان خبر:تشکل هاي دانشجويي مطالبات از کجا آورده اي را پيگيري کنند
سه شنبه 13 بهمن 1388 - 02:37:15


كارگردان فيلم اخراجي‌ها گفت: اگر روزي ديديم كه در يك دانشگاه بسيج دانشجويي و انجمن اسلامي كنار هم و در يك صف قرار گرفته‌اند و از يك مسئول سوال مي‌كنند كه اموالش را از كجا آورده همه مردم با هم متحد شده‌اند و بايد مطالبات اين‌چنيني بيش از گذشته در كشور طرح شود.مسعود ده‌نمكي كارگران فيلم اخراجي‌ها با حضور در برنامه «ديروز، امروز، فردا» اظهار داشت: هنر، جزء شعارهاي انقلاب و مطالبات مطرح از سوي حضرت امام(ره) بود.
وي افزود: در تعريف هنر چنين آورده‌اند كه فرد متعهد هنري فردي است كه جنگ فقر و غنا را نشان دهد كه اين نكته هم بخشي از مطالبات عمومي انقلاب مي‌باشد.
ده‌نمكي ادامه داد: آن چيزي كه ما و مردم از هنر توقع داريم همان چيزي است كه در تعريف آن ذكر شده است و بر اين اساس بايد گفت، نقد مسئولان و اشرافي‌گري يك مطالبه آرماني است و دلايل اين‌كه اين مورد در عمل اجرا نشده است، متعدد مي‌باشد.
وي خاطرنشان كرد: يكي از دلايل عدم اجراي مطالبات آرماني هنر و هنرمند در كشور هزينه‌هاي سنگين اين موضوع مي‌باشد.
ده‌نمكي گفت: وقتي در نقد يك مسأله اجتماعي فيلمي ساخته شود مورد تشويق قرار نمي‌گيرد ولي زماني كه براي جشنواره‌هاي خارجي و دشمنان فيلمي ساخته مي‌شود به عنوان يك هنرمند اپوزيسيون مورد تشويق قرار مي‌گيرد.
اين فعال فرهنگي در ادامه اين برنامه ابراز داشت: زماني كه نقدي از درون و به صورت واقع‌گرايانه انجام شود هزينه‌هاي زيادي به فرد نقد شونده تحميل مي‌شود و بر اين اساس تا زماني كه در خصوص كليات و مواردي مانند سخنان امام علي(ع) و امام خميني (ره) و طبقه‌هاي جامعه و اشرافي‌گري صحبت‌ كنيم همه خوششان مي‌آيد؛ ولي زماني كه سخن از مصداق به ميان مي‌آيد همه عليه فرد نقد كننده گارد مي‌گيرند كه به عنوان مثال مي‌توان به فيلم فقر و فحشا اشاره كرد چرا كه اين فيلم نگاه انتقادي به فاصله طبقاتي در جامعه ايران داشت.
ده‌نمكي اظهار داشت: كسي كه فيلم نقادانه‌اي مي‌سازد مورد هجمه قرار مي‌گيرد و بر اين اساس برخي سخنان را كه در حوزه سياست مي‌توان بيان كرد در حوزه هنر نمي‌توان آنها را اعلام نمود كه در اين شرايط نبايد از هنرمند انتظاري داشته باشيم.
وي گفت: فيلم فقر و فحشا براساس آمار و ارقامي بود كه در بولتن‌هاي آماري و اجتماعي ذكر شده بود كه بسياري از افراد در آن برهه زماني در خصوص اين فيلم گفتند كه فيلم فقر و فحشا سياه‌نمايي اوضاع جامعه است ولي بعدا كه اين فيلم مورد رسيدگي بيشتر قرار گرفت معلوم شد كه چنين چيزي نيست.
وي افزود: مباحثي كه ما در بحث اشرافي‌گري مطرح مي‌كنيم غير از خود اشرافي‌گري به خوي اشرافي‌گري مربوط است.
اين فعال فرهنگي ادامه داد: من در هر كدام از آثار خودم به يك مسئله پرداخته‌ام و مثلا در فيلم اخراجي‌ها يك موضوع را پي‌گيري مي‌كنم و در فيلم "كدام استقلال، كدام پيروزي " نيز مسئله ديگري را مورد بررسي قرار داده‌ام.
وي افزود: در فيلم "كدام استقلال، كدام پيروزي "، سعي شده است اين مفهوم به بيننده منتقل شود كه جناح‌هاي سياسي كه زماني در زمين خاكي بازي مي‌كردند و هنوز به قدرت نرسيده بودند اخلاقي غير از اخلاق بعد از حرفه‌اي شدن . به قدرت رسيدن داشتند و اين افراد مانند گلادياتورها عمل كردند و در كل بايد گفت اين فيلم كدام چپ و كدام راست است يعني در اين فيلم به دعواهاي جناح‌هاي سياسي كه باعث كم شدن عدالت در كشور مي‌شود پرداخته شده است.
ده‌نمكي با بيان مطالبي در خصوص فيلم "كدام استقلال، كدام پيروزي " اظهار داشت: اين فيلم از بازي فوتبال ايران و ژاپن شروع مي‌شود و نشان مي‌دهد كه چگونه طرفداران دو تيم آبي و قرمز براي تشويق تيم ملي با هم متحد مي‌شوند ولي بعد از بازي عده‌اي به دلايل ازدحام جمعيت كشته مي‌شوند كه اين افراد بعد از بازي مورد بي‌توجهي قرار گرفتند.
وي افزود: در فيلم "كدام استقلال، كدام پيروزي " در واقع به جاي پرداختن به 90 دقيقه بازي فوتبال 90 دقيقه به خودمان پرداخته‌ايم.
اين كارگردان سينما ادامه داد: در جريان جنگ برده‌ها و در سال‌هاي دور دو برده ناچار بودند با هم بجنگند كه اشراف از اين جنگ لذت ببرند و فوتبال هم چنين چيزي است و به همين دليل مي‌گويند كه فوتبال افيون توده‌هاست چرا كه 3، 4 ميليارد نفر انسان پاي يك بازي فوتبال مي‌نشينند و آن را تماشا مي‌كنند.
وي خاطرنشان كرد: امروز ديپلماسي فوتبال و ورزش در شرايط سياسي كشورهاي جهان هم پياده شده است.
ده‌نمكي گفت: خيلي از هواداران تيم‌هاي مختلف با كفش پاره كنار ماشين‌هاي چند ده ميليوني بازيكنان حركت مي‌كنند و بازيكن هم اين مساله را حق خود مي‌داند و مسئولان ما هم چنين هستند و زماني كه از زمين خاكي بازي به قدرت مي‌رسند ادعاي واقع‌گرايي مي‌كنند.
وي افزود: اگر نظارت اجتماعي بر قدرت نباشد مشكلاتي پيش مي‌آيد چرا كه قدرت فسادآور است.
ده‌نمكي اظهار داشت: در دوره‌اي كه بحث انحراف خواص از سوي رهبري مطرح مي‌شود و خوي اشرافي‌گري ميان مسئولان كشور ساري و جاري است، نمي‌توان برخي شعارهاي انقلابي سر داد چرا كه اين خوي منجر به بيرون زدن نفاق از افراد مي‌شود.
اين فعال فرهنگي ادامه داد: برخي افراد با گذشت زمان گذشته خود را نفي مي‌كنند و منكر اعمال گذشته خود مي‌شوند و با جابجايي نسل‌ها مردم هم سخنان اين عده را باور مي‌كنند.
ده‌نمكي خاطرنشان كرد: تا زماني كه امر به معروف و نهي از منكر به سمت معلول‌ها باشد همه از آن استقبال مي‌كنند و مشكلي پيش نمي‌آيد ولي به محض اين كه اين مسأله به سمت علت‌ها برمي‌گردد همه افراد به آن اعتراض مي‌كنند.
اين كارگردان سينما گفت: جوانان ما دين‌گريز نيستند بلكه جوانان دين را از برخي از افراد نمي‌پذيرند چرا كه اين عده تفريحات خود و فرزندان‌شان را در آنتاليا مي‌گذرانند و آن وقت به مردم مي‌گويند كه حجاب را حفظ كنيد.
ده‌نمكي ابراز داشت: اشراف تنها در بحث اقتصادي نيستند بلكه ما اشراف فرهنگي، سياسي، اقتصادي و اجتماعي هم داريم و اين اشراف افرادي هستند كه خود را بالاتر و جدا از ديگران مي‌دانند و مي‌گويند كه حتي درب ورود به نمازجمعه آنها بايد با بقيه افراد فرق كنند.
وي ادامه داد: اگر منافقان مي‌خواستند بين مردم و مسئولين فاصله ايجاد كنند برخي از آقايان با اعمال خود رسما اين كار را انجام دادند.
ده‌نمكي خاطرنشان كرد: بسياري از مسئولين ما كه در ايام اوايل انقلاب در پايين‌شهر زندگي مي‌كردند امروز در نقاط مرفه‌نشين شهر زندگي مي‌كنند.
اين فعال فرهنگي گفت: هيچ‌كدام از مردم كشور ما با اشرافي‌گري موافق نيستند و زماني كه از تك‌تك افراد در خصوص اشرافي‌گري سوال پرسيده شود مي‌بينيم كه تمام جامعه موافق مبارزه با بي‌عدالتي و مبارزه با آقازاده‌ها و اشرافي‌گري مي‌باشند.
ده‌نمكي افزود: براي اجراي عدالت، بايد عدالت در جامعه گسترانيده شود و بر اين اساس طبق فرمايشات رهبري نمي‌توان با دستمال كثيف شيشه را پاك كرد.
وي اظهار داشت: زماني كه بحث حمايت از تيم ملي به وسط مي‌آيد همه طرفداران آبي و قرمز يكي مي‌شوند و بر اين اساس ما هر جا بتوانيم به مردم بفهمانيم كه به دنبال ارزش‌ها و آرمان‌ها هستيم مردم هم پشت سر ما قرار مي‌گيرند و در اين راستا بايد گفت برخي از رفتارها كه در جامعه رخ مي‌دهد، تنها بر اثر سليقه‌اي عمل كردن افراد مي‌باشد.
وي افزود: همان‌طوري كه در بازي‌هاي تيم ملي ميان مردم و طرفداران آبي و قرمز وحدت ايجاد مي‌شود و مردم به ما اعتماد مي‌كنند در عرصه سياست هم بايد اين كار را انجام داد.
ده‌نمكي خاطرنشان كرد: اگر روزي در كشور جنگي رخ دهد همه مردم با هم متحد خواهند شد كه اين اتفاق در ايام جنگ تحميلي نيز رخ داد و امروز هم با وجود تمام اختلافات دروني در كشور بايد گفت كه در صورت بروز هرگونه مشكل باز هم مردم با هم متحد خواهند شد.
اين فعال فرهنگي اظهار داشت: اگر روزي ديديم كه در يك دانشگاه بسيج دانشجويي و انجمن اسلامي كنار هم و در يك صف قرار گرفته‌اند و از يك مسئول سوال مي‌كنند كه اموالش را از كجا آورده و چطور از نازي‌آباد به محله مرفه‌نشين رفته آن روز، روزي است كه همه مردم با هم متحد شده‌اند و بايد مطالبات اين‌چنيني بيش از گذشته در كشور طرح شود.
ده‌نمكي گفت: ما در خصوص مردم حرف نمي‌زنيم و نقد ما نقد قدرت است و در اين راستا بايد گفت لبه بحث اشرافي‌گري به سمت مسئولين است و مسئولين بايد بپذيرند كه ساده‌زيست باشند كه امام علي(ع) هم در نهج‌البلاغه بر اين نكته تأكيد داشته است و مردم ما هم از مسئولين چنين انتظاري دارند.
اين فعال فرهنگي در ادامه اين برنامه خاطرنشان كرد: اگر قدرت منافعي نداشت اين همه دعوا بر سر قدرت نبود و اين همه پول براي رسيدن به آن خرج نمي‌شد و طبق فرمايش شهيد بهشتي كساني كه قدرت بدون منافع را قبول مي‌كنند يا عاشق هستند و يا ديوانه! و اگر واقعا اين افراد از روي عشق قدرت را قبول كرده‌اند بايد قواعد و قوانين آن را هم رعايت كنند.
ده‌نمكي ادامه داد: كسي كه مي‌گويد من مي‌خواهم در نظام اسلامي مسئوليت داشته باشم بايد در حد افراد ضعيف جامعه زندگي كند.
وي افزود: در ايام جنگ تحميلي هم رزمندگان ما براساس سيره ائمه عمل كردند و امروز انتظار دارند كه مسئولان كشور چنين رفتاري داشته باشند چرا كه مسئولان در آن زمان رزمندگان را تشويق مي‌كردند كه به جنگ بپردازند و حتي روي مين بروند.
ده‌نمكي با اشاره به نام‌گذاري سال‌ها از سوي مقام معظم رهبري اظهار داشت: اين كه رهبري مي‌گويد يك سال را به نام امام علي(ع) نام‌گذاري كنيم و يا سال ديگري را سال اصلاح الگوي مصرف بناميم، نبايد تنها به اعمال جزيي در اين خصوص اكتفا شود و بايد در عمل نيز مسائل را رعايت كنيم كه متأسفانه در سال‌هاي بعد از جنگ بسياري از مسئولان به موارد ياد شده عمل نكردند.
وي افزود: امروز انحراف خواص و نخبگان بحث اشرافي‌گري مسئولان و فرزندان آنها است و در اين راستا شاهد هستيم كه برخي از افراد با رانت‌هاي خود وام‌هاي كلان از بانك‌ها مي‌گيرند ولي مردم عادي براي يك وام ساده بايد مراحل زيادي را پشت سر بگذارند.
ده‌نمكي اظهار داشت: بايد با افرادي كه پول مردم را خورده‌اند و باز هم مسئوليت دارند مانند اراذل و اوباشي برخورد شود كه در گردن آنها نوشته‌اي مي‌اندازند و در خيابان‌ها مي‌گردانند و بر اين اساس انتظار مي‌رود كه مسئولان كشور مانند سال‌هاي اول انقلاب اول به وضع فرزندان خود رسيدگي كنند و بعد به سراغ بقيه جامعه بروند.
اين فعال فرهنگي گفت: زماني كه دانشجويان در دانشگاه‌ها عليه رانت‌خوارها و افراد فاسد تظاهرات مي‌كنند محاكمه مي‌شوند كه اين مساله دليلي ندارد و نبايد كسي را به خاطر مطالبه عدالت‌طلبانه محاكمه كرد.
وي افزود: زماني كه بچه‌هاي انقلابي كشور مچ مسئولان فاسد را مي‌گيرند به آنها ايراد وارد مي‌شود و بر اين اساس بايد فضايي را فراهم كرد كه دانشجويان كشور جرأت پيدا كنند كه عليه مسئولان مرفه و اشراف‌گرا و افرادي كه اين خوي را ترويج مي‌دهند تظاهرات كنند.
ده‌نمكي اظهار داشت: امروز برخي از افراد قصد دارند اولويت را از دانشجو و هنرمند ما بگيرند و توپ را در زمين افراد ديگري بيندازند و باعث شوند كه جوانان ما رو در روي هم قرار گيرند.
اين كارگردان سينما با بيان اين كه جابجايي قدرت در همه جاي دنيا وجود دارد،‌ خاطرنشان كرد: اگر به دنبال ادامه دعواهاي جناح‌ها باشيم يعني نمي‌خواهيم مردم كنار هم قرار گيرند چرا كه كنار هم قرار گرفتن مردم باعث مي‌شود كه عده‌اي ضرر كنند و منافع آنها به خطر بيفتد و در اين زمان مردم به جاي اين كه به نقد مسئولان بپردازند به نقد همديگر خواهند پرداخت و از مسئولان غافل مي‌شوند.
ده‌نمكي گفت: دشمن در پي اين است كه آْرمان‌هاي جوانان ما تبديل به تمايلات آنها شود و در اين راستا مي‌بينيم زماني كه شيشه اتوبوس‌ها بعد از يك بازي فوتبال شكسته مي‌شود كسي به اين مساله توجه نمي‌كند ولي اگر يك شيشه در يك دانشگاه شكسته شود همه به آن مي‌پردازند و اين مساله تيتر روزنامه‌ها مي‌شود و دليل اين نكته اين است كه شكستن شيشه‌هاي اتوبوس از سر غفلت صورت گرفته و شكستن شيشه در دانشگاه از سر انديشه انجام شده است.
ده‌نمكي در پاسخ به سوالي مبني بر اين كه به نظر شما طرح مباحث اين چنيني در رسانه ملي سياه‌نمايي اوضاع جامعه نيست، گفت: اگر ما نتوانيم در رسانه ملي مطالبات خود را مطرح كنيم يعني مشكل داريم و اين مسائل را بايد در همين جاها از مسئولان طلب كنيم و حتي اگر به خاطر سخنان ياد شده دستگير هم شديم هيچ مشكلي نيست.
وي ادامه داد: ممكن است يك راننده كه پشت فرمان اتومبيل نشسته است برخي از موارد را نبيند ولي كسي كه بيرون از اتومبيل است بهتر از راننده مي‌تواند بسياري از مسائل را درك كند و بر اين اساس بايد فضا را براي به وجود آوردن نقد از بيرون آماده كنيم.
اين فعال فرهنگي خاطرنشان كرد: وظيفه يك رسانه اين است كه عيب‌ها را بيان كند و بيان عيب‌ها هيچ مشكلي به وجود نمي‌آورد، همان‌طوري كه شاهد بوديم در تلويزيون مناظراتي انجام شد كه در اين مناظرات سخنان زيادي رد و بدل شد ولي باز هم مردم در زمان مقرر در عرصه‌هاي مختلف حضور پيدا كردند و ديديم كه سخنان مطرح در مناظرات هيچ مشكلي به وجود نياورد و باعث ريزش نشد.
اين كارگردان سينما گفت: كسي كه در كاخ شيشه‌اي نشسته است نمي‌تواند شعارهاي انقلابي سر دهد و كسي هم كه شكم برآمده دارد نمي‌تواند به جنگ آمريكا و اسرائيل برود.
ده‌نمكي با اشاره به حكم امام(ره) در خصوص سلمان‌رشدي اظهار داشت: ما شاهد بوديم كه امام(ره) در سن 80 سالگي حكم اعدام سلمان‌رشدي را صادر مي‌كند ولي كسي كه منافع دنيوي دارد هرگز نمي‌تواند چنين كاري كند و يا يك حرف انقلابي بزند.
وي ادامه داد: زماني كه اشرافي‌گري در جامعه به راه افتاد و پول‌هاي حرام به دهن افراد مزه كرد زيرساخت‌سازي برخي مسائل آغاز شد كه امروز انعكاس آن در جامعه ديده مي‌شود و حتي شاهد هستيم كه اين افراد با اين پول‌هاي ياد شده به راحتي مقابل شعارهاي انقلابي و رهبري مي‌ايستند.
ده‌نمكي گفت: نبايد با مصلحت‌انديشي حرف‌ها را نزنيم و بهتر است مصلحت را به عهده مجمعي بگذاريم كه به آن رسيدگي مي‌كند.
اين فعال فرهنگي ادامه داد: بايد خواص منحرف انقلاب يعني افرادي را كه تاجر و كاسب شده‌اند را كنار بگذاريم چرا كه اين افراد اولويت اولشان تجارت است و بعد به امور سياسي مي‌پردازند.
وي افزود: بايد ميان انقلابي واقعي و انقلابي نماها تفكيك قائل شويم و مرز ميان ديندار واقعي و ديندار رياكارانه و نيز رزمنده واقعي و رزمنده رياكار و انقلابي واقعي و انقلابي رياكار را معلوم كنيم.
اين كارگردان سينما اظهار داشت: اگر نتوانيم موارد ياد شده را در كشور اجرا كنيم همه چيز پاي ارزش‌ها و انقلاب تمام مي‌شود كه در اين راستا بايد به جوانان حق دهيم شبهاتي براي آنها مطرح شود.
ده‌نمكي اضافه كرد: نبايد هزينه‌هاي بي‌خودي به انقلاب تحميل شود و بر اين اساس نبايد با ميدان دادن به قدرت طلبان بخواهيم زمينه را براي سوء استفاده از شعار عدالت فراهم كنيم، درست مانند زماني كه از شعار آزادي سوءاستفاده شد.

منبع : فارساین خبر از طرف پایگاه خبری گلستان نیوز
( http://www.golestannews.ir/news-69.html )