عنوان خبر:ناگفته‌های زندگی و عملكرد مشهورترین فرمانده‌نظامی ایران
شنبه 27 آذر 1389 - 21:15:40


فعالیت های سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به‌ويژه در دوره فرماندهی سردار جعفری به گونه ای بوده است که تمامی رسانه های معاند و دشمنان نظام با وجود دشمنی های بسیار بر تحول چشمگیر در این دوران اعتراف کرده اند. عمیق تر کردن برنامه ها و اقدامات سپاه، اعطای اختیارات بیشتر به سپاه در مناطق و استان ها، افزایش قابل توجه توانایی ها و قدرت بازدارندگی پاسداران انقلاب اسلامی از مهمترین مواردی بوده که در طی دوران فرماندهی سرلشگر جعفری در سپاه پاسداران به وقوع پیوسته و همین ویژگی ها بوده که فرمانده کل سپاه را به مشهور ترین فرمانده ایرانی در کشورهای خارجی اعم از دوست دشمن تبدیل کرده است. 

به گزارش رجانيوز، در 10 شهريور ماه 86 دوره مسئوليت 10 ساله سردار رحیم صفوی در فرماندهي كل سپاه به پايان رسيد و سردار "محمدعلي جعفري" که پيش تر فرمانده نيروي زميني سپاه بود و در چارچوب سازماني به نام "عزيز جعفري" مشهور است، از سوي فرمانده کل قوا به مسووليت فرماندهي سپاه پاسداران انتخاب شد.

جعفري از چهره هاي مستقل و فرماندهان خوشنام و مقبول بوده و با انتصاب او به فرماندهي سپاه، سه سال پس از رياست مرکز تحقيقات راهبردي سپاه، وی به دلیل داشتن نگاهي جامع به سپاه، به ويژه زماني که مورد هجمه تبليغاتي دشمن قرار گرفته بود، برای سپاه و این تشکیلات عظیم بسیار سودمند و موثر واقع شد.

برخی کارشناسان دو دليل عمده را در انتصاب وي به فرماندهي کل سپاه مطرح کردند.

نخست آن که با توجه به تجربه بالاي وي در نبردهاي نامتقارن و جنگ‌هاي نامنظم که جعفري از پايه ‌گذاران اين گونه نبردها در سال‌هاي دفاع مقدس بوده و نيز افزايش تهديدهاي آمريکا مبني بر حمله نظامي به ايران در آن زمان، انتصاب جعفري معطوف به اين مساله بود و چون جعفري در دوران فرماندهي نيروي زميني سپاه، بررسي و ارزيابي نکات ضعف و قوت آمريکا در حمله به افغانستان و عراق را مورد توجه داشت، برای سمت فرماندهی کل سپاه مناسب بود. تحقيقاتي که نتايج آن به يقين در صورت حمله به ايران به کمک نيروهاي نظامي کشور خواهد آمد.

اما دومين احتمال براي اين انتصاب، سابقه حضور جعفري در مرکز تحقيقات راهبردي سپاه بود. جعفري که سه سال رئيس اين مرکز بوده و درواقع مسئوليتي تحقيقاتي و پژوهشي داشته، بي ‌شک به اهميت دانش و تخصص در نيروهاي پاسدار واقف بود و همين كمك مي‌كرد با رويکردي مبتني بر علم و تخصص به مجموعه تحت امرش نگاه كند.

علاوه بر اين، وي نه تنها دوره هاي عالي نظامي را گذرانده، بلکه داراي تحصيلات مهندسي در رشته معماري هم بود و از اين جهت نگاه علمي- دانشگاهي بازتري نسبت به مسايل پيرامون کشور داشته است.

سردار جعفري به عنوان چهره‌اي خوشنام و مقبول در سپاه که سه سال رياست را بر مرکز تحقيقات راهبردي سپاه تجربه کرده، داراي وسعت ديد و نگرشي جامع به بخش‌هاي مختلف مجموعه تحت امر خود کرده ‌است.

تحلیل رسانه های بیگانه از انتصاب عزیر جعفری

انتصاب جعفری به‌عنوان فرمانده سپاه، بازتاب گسترده اي در رسانه هاي غربي داشت.

خبرگزاري فرانسه با غير منتظره خواندن جابجايي اخير در فرماندهي سپاه که به اعتقاد نويسنده آن، در "بحبوحه تنش‌هاي روزافزون ايران با غرب" صورت گرفت، اين موضوع را با تهديدات اخير غرب عليه سپاه پاسداران مرتبط دانست.

خبرگزاري فرانسه افزوده است: هنوز علت اين اقدام که به‌طور غير منتظره و پيش بيني نشده اعلام شد، مشخص نشده است، اما آيت الله خامنه اي با قدرداني از خدمت ارزشمند سردار صفوي به جانشين وي توصيه کرد پيشرفت فزاينده سپاه پاسداران را ادامه دهد.

از سوي ديگر شبکه الجزيره هم از تغيير فرمانده سپاه به اقدامي پيشدستانه براي مقابله با تهديدات امريکا ياد کرد.

اما سي.ان.ان، از اين تغيير در فرماندهي ارشد سپاه، اقدامي براي کاستن از فشارها تعبير کرد. سي‌ان‌ان در مورد فرماندهي جديد سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايران گفت سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايران اکنون فرمانده جديد دارد.

عزیز که بود؟

می گویند افراد بسیاری در دنیا و کشور ما بوده اند که وقتی مسوول یا وزیر و مدیر ارشد شده اند، مردم و همسایه ها و دوستان خود را فراموش کرده اند و یادشان رفته که، که بوده اند، کجا بوده اند و کدام محله زندگی کرده اند و پدر و مادر و همسایه‌شان که بوده است! به عبارت دیگر، کمتر کسانی هستند که وقتی مسوولیت دشوار و بزرگی را به عهده می گیرند، همچنان زندگی و خلق و خوی خود را مانند قبل حفظ می کنند و خدمت به مردم برای آنها اصل است.

اما همسایه های سردار عزیز جعفری می گویند که او هنوز در همان محله در جنوب شهر زندگی می کند و با این که فرمانده کل سپاه است و فرمانده قدرتمند یکی از مهمترین تشکیلات نظامی جهان است به اصطلاح عرف مردم کوچه و بازار، خاکی و افتاده است و بدون قدرت نمایی با مردم وزندگی و محله و فامیل ارتباط برقرار می کند.

در استفاده از بیت المال، در رعایت حقوق مردم، در رسیدگی به امور مردم و آن چه از دستش بر می آید بسیار مراعات می کند و توجه دارد که حقی ضایع نشود.

در جبهه های جنگ بارها مجروح شده و آماده بوده که جان خود را فدا کند. پس از سال ها فعالیت به عنوان رزمنده، بسیجی و فرمانده و شاهد شهادت بسیاری از همسنگران خود، فرصت این را یافته که در خدمت به مردم، در عرصه بازسازی کشور و حفظ نظام در دوره های مختلف تاریخ انقلاب مشارکت وحضوری موثر داشته باشد.

اگرچه عملکرد مطلوب داشتن و کسب رضایت مردم در جایگاه فرمانده کل سپاه و یک مسوول نظام و انقلاب، بسیار سخت تر از فداکاری در جبهه جنگ و برخورد با مردم و دفاع از حقوق همسایه و همشهری و هموطن است اما او مثل همیشه در خدمت گذاری و پذیرفتن مسوولیت های سنگین آماده است و سال ها جنگ و تلاش در کنار رزمندگان و شهدا، او را خسته نکرده است و همچنان با انرژی و شاداب، برای دفاع از انقلاب، تغییر ساختار و بهبود عملکرد ساختارهای نظامی سپاه ونهادهای تحت امر آماده است.

عزیز جعفری اکنون فرمانده سپاه است

محمدعلی جعفری ملقب به «عزیز» ۱۰در تاریخ شهریور ۱۳۳۶ در خانواده‌ای فقیر در یزد متولد شد. او با سختی دوران مدرسه و دبیرستان را طی کرد و دوران تحصیلات ابتدایی تا مقطع دبیرستان را در یزد به پایان رساند. درسال 56 در رشته معماری دانشگاه تهران قبول شد و هم زمان و فعاليت هاي سياسي خود را نيز آغاز کرد.

عمده ترين فعاليت وي در اين دوران، تشکيل انجمن اسلامي دانشکده فني دانشگاه تهران و راه اندازي کتابخانه اسلامي و گروه کوهنوردي در اين دانشکده بود.

جعفري در جريان مبارزات مردم انقلابي تهران، همدوش مردم و دانشجويان، در تظاهرات شرکت مي نمود و در آستانه پيروزي انقلاب نيز دستگير شد و به زندان افتاد.

در سال 58 به عنوان نماينده دانشکده معماري در انجمن اسلامي دانشگاه تهران حضور داشت و در تسخير لانه جاسوسي آمريکا در تهران نيز فعال بود وهمراه با علی رضا افشار -معاون سیاسی وزارت کشور- به نمایندگی از سوی انجمن اسلامی به جمع تسخیر کنندگان سفارت آمریکا و گروگان‌گیری 52 دیپلمات پیوست.

عزیز جعفری در گزینش نخستین بسیج، قبول شد و چندی بعد در واحد پاسداران انقلاب فرهنگی خدمت خود را آغاز کرد. وي با آغاز جنگ به عنوان بسیجی به جبهه رفت و عضو اطلاعات سپاه شد. او به کردستان رفت و از خرداد 1360 رسما وارد واحدهای رزمی سپاه شد و به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد و تا پایان جنگ به صورت پیوسته و به عنوان فرمانده قرارگاه های عملیات غرب و جنوب حضور داشت كه در این دوره چندین بار مجروح شد.

فرماندهی عملیات سوسنگرد، معاونت سپاه شوشتر، فرماندهی تیپ های عاشورا و الغدیر، فرماندهی قرارگاه های غرب، قدس و نجف بخشی از مسئولیت‌های سردار جعفری در زمان جنگ تحمیلی است. مشارکت در عملیات کربلای 4 و 5 که به مجروح شدن او منجر شد، نقطه برجسته کارنامه جنگی جعفری است. وي پس از بهبودی به ستاد سپاه منتقل شد و در سمت معاون عملیات ستاد کل و سپس جانشین رئیس ستاد خدمت کرد و بعد از مدتی به فرماندهی نیروی زمینی سپاه رسید. او در سال ۱۳۷۱ مدرک کارشناسی ارشد در رشته معماری را دریافت کرد. تدریس در مرکز بلندپایه علمی نظامی دافوس از دیگر سوابق اوست.

کسانی که در جبهه های جنگ بوده اند و او را می‌شناسند عزیز را فرمانده ای شجاع، صبور، بی‌ادعا و فداکار و دقیق می‌دانند محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و فرمانده سپاه در طول جنگ تحمیلی در وصف او می گوید: "عزیز جعفری دقیق ترین فرمانده ما در جنگ بود"

جعفري در آخرين سمت خود پيش از فرماندهي کل، سه سال به مرکز تحقيقات راهبردي سپاه رفت. وی با دارا بودن تحصيلات دانشگاهي و تجربه راه‌اندازي و حضور در این مرکز که به قول خود وي "مرکزي بوده براي فکر کردن با فراغت خاطر از مسئوليت‌هاي اجرايي که در آن نيروهاي فرهيخته سپاهي مشغول به فعاليت هستند"، وي را به فرمانده‌ ای با اعتقاد عميق به علم و تخصص تبديل کرد.

از خصوصيات بارز فرمانده سپاه پاسداران، توجه ويژه وي به جوانگرايي در مجموعه‌ هاي تحت امر خود است. فرمانده سپاه در جایی گفته است: "انقلابی ماندن سخت تر از انقلاب کردن است و ممکن است در این فضا افرادی که انقلابی بودند و در کنار امام بوده اند دچار مشکل شوند و در غربال انقلاب تصفیه شوند."

وی در حوادث بعد از انتخابات نیز نقش خود را به عنوان مدافع انقلاب اسلامی به خوبی ایفا کرد و در جایی گفته بود: امروز تهدید اصلی را باید بشناسیم و بدانیم که دشمنان واقعی راه امام(ره) و شهدا چه کسانی هستند. امروز پیشکسوتان عرصه دفاع مقدس باید تهدیدات جدید را بشناسند و خط شکن تهدیدات باشند...

او بارها تاکید کرده است که فرماندهان جوان جبهه جنگ نرم باید به عرصه های سیاسی و فرهنگی این میدان آشنا شوند و در هر مکانی که هستند، عکس العمل های مناسب نشان داده و روشنگری کنند.

سرلشکر جعفری ناآرامی های پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران را "بزرگترین خطر برای محتوای نظام و انقلاب اسلامی در ۳۰ سال گذشته و حتی خطرناک تر از جنگ ایران و عراق ارزیابی کرد".

سپاه پاسداران در دوره جديد

تغییرات صورت گرفته در سپاه پاسداران بعد از انتصاب سردار جعفری چشمگیر و راهبردی است، برخی تغییرات ساختاری در سپاه‌های استانی، ایجاد و تقویت چشمگیر بخش سایبری سپاه که در فضای اینترنت به فرماندهی پدافند سایبری مشهور شده و گوشه ای از خدمات آن در سال‌های اخیر در قالب عملیات گرداب (برخورد با سایت‌های مستهجن) و از کار انداختن شبکه‌ي جاسوسی سایبری سیا (فروردین 89) مشهود بوده، ورود و مقابله‌ي بسیج با تهدیدات نرم، به‌دست گرفتن مسئولیت امنیت خلیج فارس و حضور در خلیج عدن، گسترش و تقویت نیروی هوافضای سپاه، برخی تغییرات در راستای گسترش اشراف اطلاعاتی سپاه... از جمله این تغییرات بنیادین است.

رضایت رهبر انقلاب از مدیریت سپاه در حوادث پس از انتخابات/تحول در سپاه طبق منویات رهبر انقلاب

یکی از مهمترین شواهد موفقیت مدیریت جعفری در فرماندهی سپاه، رضایت رهبر معظم انقلاب از عملکرد سپاه در شرایط بسیار بحرانی حوادث پس از انتخابات است چرا که چشم امید تمام بدخواهان و مخالفان نظام و انقلاب اسلامی ایران به این اغتشاشات دوخته شده بود که سپاه با حضور قاطع خود، نظام اسلامی را استوار نگاه داشت.

سردار جعفری چندی پیش، در مراسم تودیع و معارفه فرمانده سپاه محمد رسول الله تهران بزرگ با يادآوري تغییر و تحول اخیر ساختاری در سپاه پاسداران گفت: این تحولات اراده شخص مقام معظم رهبری بود که در راستای حفظ قوی تر و مطلوب تر انقلاب و نظام اسلامی صورت گرفت.

وی مقابله با تهدیدات نرم را مهمترین ماموریت سپاه های استانی عنوان کرد و گفت: تیپ های عملیاتی بسیج نیز در ذیل این سپاه ها قرار می گیرند چرا که محور اصلی آمادگی و مولفه اصلی قدرت در سپاه همین یگان های مردمی بسیج است.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه جدا بودن یگان های زمینی سپاه از بسیج آنها را تقویت نمی کرد، افزود: اینکه نیروی مقاومت بسیج هم کار نظامی بکند، اشتباه بود بلکه باید تمرکز اصلی بر روی تهدیدات فرهنگی و اجتماعی قرار بگیرد.

جعفری تاکید کرد: سازمانی پویا است که بتواند تغییرات شرایط محیطی را در خود اعمال کند و در سپاه نیز وقتی ماهیت تهدید عوض می شود، باید اثر خود را در درون سازمان بگذارد.

وی با بیان اینکه اولویت امروز مقابله با تهدیدات نرم و تهدیدات فیزیکی است که به دنبال آن صورت می گیرد، خاطرنشان کرد: امروز زمینه برای کار فراهم شده و سپاه های استانی در اولویت هستند چراکه مقابله با تهدیدات نرم بر عهده این سپاه ها است.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تاکید بر اهمیت توجه به حوزه ها و پایگاه های بسیج اظهار داشت: باید با اجرای طرح های مختلف از جمله آیه های تمدن و صالحین تحول در نشاط را در این حوزه ها شاهد باشیم.

جعفری اظهار داشت: ما از طرف مقام معظم ماموریم تا انسان هایی همطراز امام و انقلاب تربیت کرده و اشراف اطلاعاتی در ماموریت ها و تشکیل بسیج ده ها میلیونی را در اولویت کاری خود قرار دهیم.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری گفت: مقام معظم رهبری از اقدامات بسیج و سپاه در فرو نشاندن آتش فتنه، تقدیر کرده اند.


این خبر از طرف پایگاه خبری گلستان نیوز
( http://www.golestannews.ir/news-728.html )